Kanada, Türkiye ve Suriye'de meydana gelen depremler sonrası etkilenenlere vize kolaylığı ve önceliği sağlayacak. Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanı Sean Fraser ve Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra'nın yaptığı ortak açıklamada, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta yaşanan depremlerden etkilenen kişilerin geçici ve kalıcı ikamet başvuruları ile mülteci yerleştirme başvurularının işleme konulacağı belirtildi. Ayrıca, Türkiye ve Suriye vatandaşlarının vize sürelerini uzatmalarını kolaylaştıracak adımların da atılacağı ifade edildi.

Yapılan açıklamada, Türkiye'den Kanada'ya gelmek için başvuracaklarla halen Kanada'da bulunan ancak vize süreleri dolan Türk vatandaşlarının vize önceliği ve kolaylığına ilişkin hükümlere uygun başvurularını 29 Mart 2023'ten itibaren yapabilecekleri belirtildi. Ayrıca, depremler nedeniyle seyahat belgelerini kaybeden başvuru sahiplerinin pasaport veya seyahat belgesi gerekliliği ile bu belgeler için ödenen ücretlerden feragat edileceği ifade edildi.

Bakan Fraser ve Bakan Alghabra'nın açıklamasında, depremlerden etkilenen kişilerin denizaşırı başvurularına öncelik vermek için çalışmaların devam ettiği ve yeni ve mevcut geçici ikamet başvuruları ile kalıcı ikamet başvurularının öncelikli olarak işleme alınacağı vurgulandı. Bakan Fraser, Kanada'nın depremlerden etkilenenlere yardım sağlamaya kararlı olduğunu belirterek, "Hükümetimiz, ihtiyacı olanları desteklemeye her zaman hazır olacak" dedi.

Dünya liderlerinden Ramazan mesajları Dünya liderlerinden Ramazan mesajları

Ulaştırma Bakanı Alghabra ise Kanadalıların da depremlerden etkilendiğine dikkat çekerek, yapılan önlemlerle bu zorluğun hafifletilmesini umduklarını ifade etti. Bakan Alghabra, depremlerden etkilenenlerin karşılaştığı zorlukları anladıklarını ve destek sağlamaya kararlı olduklarını vurguladı.