Ülkemizde emekli ve emekçilerin hakları her geçen gün daha da azalıyor. İktidarın emekli maaşlarına yaptığı zam ve bayram ikramiyeleri, emeklilerin geçim sıkıntısını gidermeye yetmiyor. Bu duruma tepki gösteren emekliler, Ankara’da Sakarya Caddesi’nde toplanarak basın açıklaması yaptılar. Tüm Emeklilerin Sendikası tarafından düzenlenen eylemde, iktidara “sarı kart” gösterildi. Eylemciler, “Hükümete son kez sarı kartımızı gösteriyoruz, kırmızı kartı göstermeye az kaldı, sabrımızı daha fazla zorlamayın” sloganları attılar.

Sendikalar 1 Mayıs'a hazır Sendikalar 1 Mayıs'a hazır

Tüm Emeklilerin Sendikası Çankaya Şubesi Başkanı Ayşe Akgül, yaptığı konuşmada, AKP’nin emeklilere verdiği sözleri tutmadığını, emeklilerin yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkum edildiğini belirtti. Akgül, “AKP’nin emeklilere biçtiği elbise artık dikiş tutmuyor. Emeklilerin çok büyük bir kesimi açlık sınırının yarısından daha az maaş alıyor. Bu miktar müjde diye açıklandı. Böyle bir şey olabilir mi? Emekliler itiraz edince, bayram ikramiyesi artacak, yakında zam yapılacak spekülasyonlarla, her zaman yaptıkları gibi gelen tepkileri yumuşatmaya çalıştılar. Hep aynı taktik. Hesap, emeklileri en aza razı etme uğraşı.” dedi.

Akgül, emeklilerin taleplerini şöyle sıraladı:

• Önce 2008’de uygulamaya koyduğunuz sözde ‘reformunuzu’ geri çekin.

• Maaş bağlama oranlarını güncelleyin. En düşük emekli maaşını, en düşük memur maaşı olan 31 bin 861 liraya eşitleyerek işe başlayın.

• Bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde ve yılda 4 kez verilmeli.

• Bütün emeklilerin maaşlarına acilen 12 bin liralık seyyanen artış eklenmeli.

İzmir’de Birleşik Metal-İş Sendikası’ndan Grev Kararı

Emekli ve emekçilerin mücadelesi sadece Ankara’da değil, İzmir’de de devam ediyor. DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikası, İzmir’deki GATES işyerinde toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması üzerine grev kararı aldı. Sendika, 8 Mart’ta greve başlayacaklarını duyurdu. Sendikanın açıklamasında, “Grev kararımızı işyerine coşku ve kararlılıkla verdik. Patronun dayatmalarına karşı haklarımızı savunacağız. GATES işçisi grevde, grevdeyiz” ifadeleri kullanıldı.

Birleşik Metal-İş sendikası, GATES işyerinde çalışan yaklaşık 500 işçinin ücret, sosyal haklar, çalışma koşulları ve sendikal haklar konusunda taleplerinin olduğunu belirtti. Sendika, patronun bu talepleri görmezden gelerek, işçileri greve zorladığını söyledi. Sendika, grevin başarısı için tüm emekçilerden destek beklediklerini de vurguladı.

Kaynak: HABER MERKEZİ