Valilikten yapılan açıklamada İçişleri Bakanlığı'nın Kurban Bayramı tatili ve 2023-24 Eğitim Öğretim Yılı'nın sona ermesinin aynı döneme rastlaması dolayısıyla vatandaşların trafik yoğunluğundan olumsuz etkilenmemesi için alınan tedbirlere ilişkin bir genelge yayımladığı bildirildi.

Genelgede özellikle büyük şehirlerden diğer şehirlere ve turizm bölgeleri istikametine taşıt trafiğinin büyük oranda yoğunlaşabileceğinin belirtildiği aktarılırken ölümlü, yaralanmalı trafik kazalarının da önlenmesi amacıyla 14 Haziran Cuma günü saat 06.00'dan 16 Haziran Pazar günü saat 05.00'e kadar kamyon, çekici ve tanker cinsi araçların seyirlerine izin verilmeyeceği kaydedildi.

Açıklamada kısıtlamaya tabi güzergahların, O-5 (Gebze-İzmir) Otoyolu'nda Kocaeli, Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa katılımlarından itibaren, D-300 kara yolunda Ankara, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa ili katılımlarından itibaren, D-550 kara yolunda Çanakkale ilinden itibaren olduğu ifade edildi.

Tedarik süreçlerinin aksamaması için yaş sebze, meyve, süt ve süt ürünleri gibi bozulabilir ve dondurulabilir gıdalar ile canlı ve kesme çiçek, ilaç, tıbbi malzeme, posta, süreli yayın, kurbanlık ile akaryakıt taşıyan kamyon, çekici ve tanker cinsi taşıtların öncelikle ana arterler haricindeki güzergahları kullanabileceği belirtilen açıklamada, zorunluluk hallerinde ise bu araçların ana arterler üzerinde en az süreyle bulunacak şekilde istisnai olarak seyirlerine izin verileceği bildirildi.

İzmir barajları kritik seviyelerde! Güncel İzmir baraj doluluk oranları 18 Temmuz 2024 İzmir barajları kritik seviyelerde! Güncel İzmir baraj doluluk oranları 18 Temmuz 2024

Açıklamada alınan kararlara uymayanlara ilgili mevzuat kapsamında gerekli idari işlemlerin yapılacağı vurgulandı.

Kaynak: AA