İzmir için 'kuvvetli yağış' uyarısı İzmir için 'kuvvetli yağış' uyarısı

HABER MERKEZİ
İzmir Tabip Odası, Bostanlı'da bulunan Sağlık Çalışanlarına Saygı Anıtı önünde basın açıklaması yaptı. Sağlık çalışanları adına basın açıklamasını okuyan Başkan Prof. Dr. Süleyman Kaynak, “Hangi ihtiyaçtan ve hangi aceleyle ele alındığı belli olmayan, hekimliğin ülkemizde artık yapılamayacak bir meslek haline getiren bilimden ve akıldan uzak bir torba tasa tasarısının bir oldu bittiye getirilmeye çalışılmasını ne anlamak ne de izah etmek mümkün değildir. Bu vesile ile tekrar iktidara sesleniyor ve bu yasa tasarısının tümünün geri çekilmesini talep ediyoruz.” dedi.
“SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ CANLA BAŞLA HAYAT KURTARMAYA ÇALIŞTILAR”
Dünyanın koronavirüs ve benzeri viral salgınları geçirdiği dönemde hekimler ve sağlık çalışanlarının canla başla çalıştığının altını çizen Kaynak, “Pandeminin ağır yükünü sırtlarında taşıyan, binlerce hayatı kurtaran hekimler ve sağlık çalışanlarının yaşamı daha ağır koşullarda devam etti. Hekimlerimiz ve sağlık görevlileri gece gündüz demeden canla başla hayat kurtarmaya çabaladılar, günlerce sevdiklerinden uzak kaldılar, koruyucu giysilerin altında zar zor nefes alırken hastalarına nefes olmaya çalıştılar. Maskeler yüzlerinde, tanık oldukları kayıplar ruhlarında derin izler bıraktı. Salgının başlangıcının üzerinden üç yıl geçti, pek çok şey yavaş yavaş eski haline döndü ama ne kayıplarımız geri döndü ne de bu salgının sağlık görevlilerinin ruhunda açtığı yaralar iyileşti” ifadelerini kullandı.
“SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZIN ANISI ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİRİZ”
Pandemi döneminde 557 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini hatırlatan Kaynak, “Buna karşılık kamu idaresi başından beri, hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza ne gereken uygun maske ve kişisel korunma imkanı ne de uygun çalışma olanakları sağlamayı hedeflemedi ve bu konuda büyük bir umursamazlıkla sağlık çalışanlarını yalnız bıraktı. Hatta hastalananların izin ve özlük haklarından tutun da bunun bir meslek hastalığı statüsüne alınmasını bile kamu yönetimi tuhaf bir şekilde savsakladı ve ağır bir vurdumduymazlıkla geçiştirdi. Bu nedenle bu salgın, eğer bu derece ağır atlatılmakla birlikte, daha ağırından daha vahiminden korunduk ise bu, kamu yönetiminin organizasyonu ve becerisi sayesinde değil doğrudan doğruya hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın insani fedakarlığı, üstün çabası ve adeta savaşımı ile sağlandı. Bu yolda hayatını kaybeden meslektaşlarımız ve sağlık çalışanlarımızın anısı önünde saygıyla eğiliriz” diye konuştu.
“İNSAN YERİNE BETONU TERCİH EDEN POLİTİKALARI KINIYORUZ”
Kaynak, “Ülkemizde her doğa olayının bir felakete dönüşmesine yol açan kamu yönetiminin, 6 şubat depreminin de bir felakete dönüşmesine yol açan , her türlü yağışın bir afete dönüşmesine yol açan ve uzun yıllardır uygulanan insan yerine betonu tercih eden politikalarını kınıyoruz ve bu süreçte yitirdiğimiz onbinlerce canımızın anısı önünde saygıyla eğiliriz. Yüzbinlerce ; gerek bedeni ve ruhu yaralanmış depremzedelerimize de iyilikler ve şifalar dileriz” diye söyledi.
“BİLİMDEN VE AKILDAN UZAK”
Son 20 yıllık dönemde sağlık alanındaki düzenlemelere sert eleştiriler getiren Kaynak, “Son 20 yıllık dönemdeki sağlıkta dönüşüm adı altında uygulanan sağlık alanındaki ciddi yıkım ve hekim ve sağlık çalışanlarına yönelik düşmanca tutumlar ve düzenlemeler, seçimlere 44 gün kalmışken ve deprem alanında ve tüm ülkemizde sağlık sistemi çökmüşken, hala mecliste, hangi ihtiyaçtan ve hangi aceleyle ele alındığı belli olmayan, hekimliğin ülkemizde artık yapılamayacak bir meslek haline getiren bilimden ve akıldan uzak bir torba tasa tasarısının bir oldu bittiye getirilmeye çalışılmasını ne anlamak ne de izah etmek mümkün değildir. Bu vesile ile tekrar iktidara sesleniyor ve bu yasa tasarısının tümünün geri çekilmesini talep ediyoruz” dedi.
Kaynak, son olarak 1 Nisan Covid-19 nedeniyle kaybedilen sağlık çalışanlarını anma gününde, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’a teşekkür etti.