Oturumda Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay'a 'yasal sınırın üzerine çıkma' yetkisi verilmesi önergesi meclise sunuldu. Önerge oy birliği ile komisyonlara havale edildi. Başkan Tugay, "Gelin, birlikte karar verelim. Meclisin bize referans olacağına inanıyorum. Bu önergenin komisyonlardan oy birliğiyle gelmesini umuyorum. Sorumluluğu hepimiz alalım" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, temmuz ayı olağan meclis toplantısının birinci oturumu İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Cemil Tugay başkanlığında yapıldı. Meclis gündeminde Üçyol Metro İstasyonu'nda yaşanan kaza gündeme geldi. AK Parti Grup Başkan Vekili Hakan Yıldız ve AK Partili Meclis Üyesi Uğur İnan Atmaca, 'Belediyemiz veya şirket ve iştiraklerimizin sorumluluğunda bulunan halkın kullanımına açık asansör ve yürüyen merdivenlerin denetimleri için TMMOB Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile protokol yapılması için gerekli işlemlerin yapılmasına' dair bir önerge verdi. AK Parti Grup Başkanvekili Hakan Yıldız, konu ile alakalı olarak sürecin hızlıca ilerlemesi gerektiğini vurgularken, CHP Grup Başkan Vekili Levent Yıldır da “TMMOB ile bu konuyla ilgili bir çalışmamız var. Bir rapor hazırlıyorlar. Bu kapsamda bir değerlendirmelerimiz olacak. Bu önerge komisyona gönderilip bekletilebilir. Çalışmalarımızın ardından bir karara bağlanması daha doğru olur" ifadelerini kullandı.

'BİZİ DE RAHATSIZ EDEN DURUMLAR VAR'

Başkan Cemil Tugay ise "Konuyu duyduğumda çok üzüldüm. Hemen anında arkadaşlarımızdan bu konuyu incelemelerini istedim. Daha sonra TMMOB'dan bu olayı incelemeleri için çağırdık. Şu anda her şey bitmedi. Bizi de rahatsız eden durumlar var. En kısa sürede radikal karalar alacağız. Sorumlular kimlerse belediyeye hizmet vermesini istemiyoruz. TMMOB bu süreçte onaylayıcı olması olduğu için doğrudan onay verilebiliriz" dedi. Önerge komisyonlara gönderilmeden oy birliğiyle kabul edildi.

'YASAL SINIRIN ÜZERİNE ÇIKMA YETKİSİ ÖNERGESİ MECLİSE SUNULDU'

Mecliste, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TÜM-BEL-SEN arasında gerçekleştirilen 'sosyal denge tazminatı' konusunda anlaşılamaması da gündeme geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ne konunun çözümü ile alakalı bir önerge geldi. Başkan Cemil Tugay'ın 'yasal sınırın üzerine çıkma' yetkisi alma önergesi meclise sunuldu. Önerge oy birliği ile komisyonlara havale edildi.

Konu hakkında konuşan AK Partili Meclis Üyesi Uğur İnan Atmaca, "Meclisten yetki istiyorsunuz. Sosyal denge tazminatı yani imza atmaktan imtina ettiğiniz yasal sınırın üzerindeki yetkiyi meclisin vermesini istiyorsunuz. Kanunla gelen yetkiyi meclisin verebileceğinin kanaatinde değilim. Konu ile alakalı olarak bizim hazırladığımız bir önergemiz vardı. Her fırsatta ortak akıldan bahsediyor, sorunları birlikte aşalım diyoruz ama bence bu konu daha farklı istiare edilmesi gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu. Atmaca, sosyal denge tazminatı ile ilgili yasal kaynakları sıralarken, “Bu yasal kaynaklar çerçevesinde bu sosyal denge tazminatı ve ikramiyeleri değerlendirebilirsek ne size ne meclise ne de çalışanlarımıza bu anlamda sıkıntı yaşanmayacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

'SORUMLULUĞU HEPİMİZ ALALIM'

Başkan Cemil Tugay ise sosyal denge tazminatının sınırın üstüne çıkabilmesi için yasal bir dayanağın olması gerektiğine vurgu yaparken, "Bana bu konuda meclisin yetki vermesi lazım. Burada meclisimizin görüşüne başvuruyorum. Daha önce alınan yetki, yeterli değildi. Orada sadece yasal sınırda bir yetki verdiniz. Şu anda böyle bir şey yapacaksak meclisimizin onayını istiyorum. O nedenle bu önergeyi getirdik. Onun dışında bu konu tartışılır" dedi. Başkan Tugay, “Ortada bir yasal sınır var var, bunu aşılamaz' diyorsunuz. Sonra da 'ikramiyeler gibi şeyler var' diyorsunuz. Böyle bir şey olamaz. Bu arkadaşlarımız bizim çalışanımız. Sizler de benim gibi siyasi sorumluluk taşıyorsunuz. Şu an bir oylamaya yapmıyoruz. Gelin, birlikte karar verelim. Komisyonlarda görüşülsün. Biz de AK Parti, MHP, CHP'li arkadaşlar olarak oy birliğiyle karar verelim. Ben meclisin bize referans olacağına inanıyorum. Bu önergenin komisyonlardan oy birliğiyle gelmesini umuyorum. Sorumluluğu hepimiz alalım" dedi.

'BÜYÜK KARDİÇALI HANI'NI ÇOK VARİSLİ BİR YER'

İzmir ili, Konak ilçesinde bulunan ve İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun Kararı ile 1'inci Derece Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescilli ve koruma altında bulunan kent tarihi için önem arz eden Büyük Kardiçalı Hanı'nın durumuna ilişkin konu gündemde tartışıldı. Buna göre, Büyük Kardiçalı Hanı'nın korunmasını sağlamak, kamu yararı gözetilerek hizmete açmak, işlevlerinin korunmasını sağlamak, bu amaçla bakım ve onarımını yapmak, korunması mümkün olmayanları aslına uygun olarak yeniden inşa etmek amacıyla kamulaştırma önerisi oy çokluğu ile kabul edildi.

Konuya ilişkin söz alan AK Partili Karabağlar Meclis Üyesi Fırat Eroğlu, “Bu komisyonda beyanım olumsuz yöndeydi. Bunun sebebi de ilgili alanın 2020 depreminde aldığı hasar doğrultusunda buranın tahliye edilmesinin ardından 2-3 yıldır satışta olan bu mülkün Büyükşehir belediyesi tarafından kamulaştırılması, güçlendirilmesinin yapılması ve ardından da restorasyonun yapılması gerekiyor. Buranın bedeli bildiğimiz kadarıyla 1 milyar 100 milyon seviyesinde bir rakam. Güçlendirilmesi de ciddi bir rakam tutacak. Buranın toplam kapalı alanı 4 bin 824 metre kare. Bu alana milyarlarca para yatırıp karşılığında ne amaçla kullanılacağını da bilmiyoruz bu nedenle yanıtım ret idi. Bu varlığın İzmir'e kazandırılması önemli ancak bu rakamın belediye bütçesinden çıkmasına biz karşıyız" ifadesine yer verdi.

Altay altyapıya sarıldı: İlk imza Toygar'dan Altay altyapıya sarıldı: İlk imza Toygar'dan

Başkan Tugay ise "İlk önce gider tespiti yapılacak, mülk sahiplerine teklif edilecek. Çok varisli bir yer, yüksek bir rakamda düşünülüyor. Bu şekilde kalırsa o binayı kimse almaz. Ancak kamunun o binayı dolayısıyla şehrin tarihin yapısını koruması için yapacağı bir iş diye düşünerek aldık. Şehrin çok merkezinde, biz burayı kamu yararına birçok şey için kullanabiliriz. Belediye hizmet binası bile olabilir" sözlerine yer verdi.

Kaynak: DHA