İtalya'nın kuzeybatısında etkili olan şiddetli yağışlar, Piyemonte ve Valle d'Aosta bölgelerinde sel ve heyelanlara neden oldu. İtalyan basınında yer alan haberlere göre, bu bölgelerde devam eden sağanak yağışlar, çok sayıda nehrin taşmasına ve bazı yüksek kesimlerde heyelanlara yol açtı.

Bodrum Açıklarında 33 Düzensiz Göçmen Kurtarıldı Bodrum Açıklarında 33 Düzensiz Göçmen Kurtarıldı

Maddi Hasarlar Artıyor

Yoğun yağışların neden olduğu heyelan ve sellerin, bölgede ciddi maddi hasarlara neden olduğu bildirildi. Özellikle Piyemonte Bölgesi'ndeki dağ yamaçlarından akan sular, şelaleyi andıran görüntüler oluşturdu. Nehirlerin taşması ve heyelanlar nedeniyle bazı yollar ulaşıma kapandı, bu iki bölgedeki yerleşim yerlerinde mahsur kalanların kurtarılması için İtalyan itfaiyesi tarafından operasyonlar düzenlendi.

Dağcıların Zorlu Kurtarılması

İtalya-İsviçre sınırındaki dağlık Macugnana beldesinde mahsur kalan yaklaşık 30 dağcı, itfaiye helikopteriyle havadan tahliye edildi. Sel ve heyelan nedeniyle kara yolunun zarar gördüğü Cogne beldesinde mahsur kalan yaklaşık 200 kişinin yine helikopterle kurtarıldığı kaydedildi. Cogne'deki selde çok sayıda otomobilin sel sularına kapıldığı da bildirildi.

İtfaiye Ekipleri Seferber Oldu

Piyemonte Bölgesi'ndeki Verbania Cuio Ossola beldesinde zor durumda kalan 80 kişiye, itfaiye ekipleri tarafından yardım sağlandı. Ayrıca, Piyemonte ve Valle d'Aosta'da zaman zaman yağan dolunun da otomobiller ve tarım arazilerinde maddi hasara neden olduğu aktarıldı.

Yoğun Yağışlar Hayatı Felç Etti

Şiddetli yağışların etkisiyle, nehir taşkınları ve heyelanlar bölgede yaşamı olumsuz etkiledi. Yol kapatmaları ve kurtarma operasyonları, sel ve heyelanların neden olduğu zorlukları gözler önüne serdi. İtfaiye ve kurtarma ekipleri, yoğun yağışlardan etkilenen bölgelere yardım ulaştırmak için gece gündüz çalışıyor.

Kaynak: AA