İsrail’de 27 Şubat’ta yapılan yerel seçimlerde, ultra Ortodoks (Haredi) Yahudi partileri, seçmenlerini sandığa taşıyarak başarı elde etti. Gazze’ye yönelik saldırılar ve Lübnan sınırındaki gerilim nedeniyle katılımın düşük olduğu seçimlerde, Kudüs ve Tel Aviv gibi büyük kentlerde belediye başkanları değişmedi.

Haredilerin zaferi

Yerel seçimlerde, Haredi partileri, kendi tabanlarını harekete geçirerek, kent meclislerinde çoğunluğu sağladı. Haredilerin yoğun olarak yaşadığı Bney Brak kenti, yüzde 66 ile en yüksek katılım oranına sahip oldu.

Kudüs Belediye Meclisi’nde de Harediler, 30 sandalyeden 17’sini kazanarak, mevcut Belediye Başkanı Moshe Lion’u beş yıl daha destekledi. Aşırı sağcı partiler de Kudüs’te 3 sandalye kazandı. Bu sonuçların, kentte Yahudi şeriatına uygun politikaların artmasına yol açabileceği belirtiliyor.

Büyük kentlerde statüko

İsrail’in en liberal ve ekonomik açıdan en güçlü kenti olan Tel Aviv’de ise, 20 yıldır belediye başkanlığı yapan Ron Huldai, görevini sürdürdü. Huldai, kesin olmayan sonuçlara göre, oyların yüzde 50’sinden fazlasını aldı.

Alman hava yolu Lufthansa, o ülkelere uçuşu iptal etti! Alman hava yolu Lufthansa, o ülkelere uçuşu iptal etti!

Yahudi ve Arap nüfusun bir arada yaşadığı Hayfa kentinde ise, belediye başkanlığı için ikinci tur seçimleri yapılacak. Zira, yarışan iki aday da yüzde 40 barajını geçemedi.

Sürpriz değişimler

Yerel seçimlerde, bazı kentlerde de sürpriz değişimler yaşandı. Tel Aviv’in komşusu Holon kentinde, 30 yıldır belediye başkanlığı yapan Moti Sasson, muhalefet partilerinin desteklediği Shai Kenan’a yenildi. Kenan, oyların yüzde 43’ünü alarak, Sasson’un koltuğunu devraldı.

İşgal altındaki Batı Şeria’da bulunan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin bağlı olduğu Samiriye Bölge Meclisi Başkanı Yossi Dagan ise, oyların yüzde 80’ini alarak, rakipsiz kaldı.

Kızıldeniz kıyısındaki Elyat kenti ile Akdeniz’deki Askalan (Aşkelon) ve Usdud’da (Aşdod) kentlerinde de mevcut belediye başkanları görevlerini sürdürdü.

Düşük katılım

İsrail Merkez Seçim Komitesi, seçimlere katılım oranının yüzde 49 olduğunu açıkladı. Bu oran, 2018’deki yerel seçimlere göre yüzde 5 daha düşük. Seçimlere, Gazze’ye yönelik saldırılar ve Lübnan sınırındaki gerilim gölge düşürdü. Bazı seçmenler, güvenlik endişeleri nedeniyle sandığa gitmedi.

Kaynak: AA