İsrail ordusu, Gazze’de savaştan kaçan binlerce Filistinlinin sığındığı BM Fahura Okulu’nu bombaladı. Saldırıda 50’den fazla kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı. Filistin Dışişleri Bakanlığı, saldırının İsrail’in Filistin halkını Gazze’den sürme planının bir parçası olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri Guterres'ten Gazze sözü: Vazgeçmeyeceğim BM Genel Sekreteri Guterres'ten Gazze sözü: Vazgeçmeyeceğim

İsrail, BM Okulunu Bombaladı: 50’den Fazla Ölü

İsrail ordusu, Gazze’de devam eden saldırılarında yeni bir katliama imza attı. Cibaliya Mülteci Kampı’nda bulunan BM Fahura Okulu’nu bombalayan İsrail, savaştan kaçan binlerce Filistinlinin yaşadığı okulda büyük bir can kaybına neden oldu. Filistin devlet televizyonu, saldırıda 50’den fazla kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin de yaralandığını duyurdu. Okul koridorlarında kalan cenazeleri çıkarmada büyük zorlukların yaşandığı aktarıldı.

BM Okulu Sığınak Olmuştu

BM’ye bağlı olan Fahura Okulu, Gazze’de savaş nedeniyle evsiz kalan binlerce Filistinlinin sığındığı bir yer olmuştu. Okulda yaklaşık 3 bin kişi barınıyordu. BM, okulun konumunu İsrail’e defalarca bildirmiş ve okulun güvenli bir bölge olduğunu ilan etmişti. Ancak İsrail, okulu bombalamaktan çekinmedi.

Filistin Dışişleri Bakanlığı’ndan Sert Tepki

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in okulu bombalamasına sert tepki gösterdi. Bakanlık, saldırının İsrail’in Filistin halkını Gazze’den sürme niyetinin bir göstergesi olduğunu ifade etti. Bakanlık, İsrail’in uluslararası hukuku ve insan haklarını ihlal ettiğini, sivilleri ve çocukları hedef aldığını, BM’nin güvenli bölge ilan ettiği yerleri bile bombaladığını belirtti. Bakanlık, İsrail’in bu suçlarından dolayı hesap vermesi gerektiğini vurguladı.

Hamas’tan İsrail’e Kınama

Hamas da, İsrail’in okulu bombalamasını kınadı. Hamas, İsrail’in Filistinli sivilleri ve çocukları katletmeye devam ettiğini ancak halkın topraklarından vazgeçmeyeceğini kaydetti. Hamas, İsrail’in saldırılarına karşı direnişin süreceğini, Filistin halkının haklı mücadelesine destek vermeye devam edeceklerini belirtti. Hamas, uluslararası toplumu ve BM’yi İsrail’in saldırılarını durdurmak için harekete geçmeye çağırdı.

Kaynak: HABER MERKEZİ