IMF'den yapılan açıklamada İcra Direktörleri Kurulu'nun 1 Ekim itibarıyla ikinci beş yıllık dönemde IMF başkanlığı görevini yürütmesi için Georgieva'yı seçtiği bildirildi. Kararın oybirliğiyle alındığı belirtilen açıklamada Georgieva'nın görev süresi boyunca bir dizi büyük küresel şokla başa çıkmadaki güçlü ve çevik liderliğinin takdir edildiği kaydedildi.

Açıklamada kurulun Georgieva'nın etkili politika tavsiyesi, kapasite geliştirme ve finansman yoluyla fonun üyelerine verdiği desteği güçlendirmeye odaklandığı ifade edildi. Georgieva ise IMF başkanlığına yeniden seçilmesinin ardından yaptığı açıklamada ikinci beş yıllık dönem için başkanlık görevine devam edecek olmaktan onur duyduğunu belirtti.

IMF'nin son yıllarda üye ülkelerin pandemi, savaş ve çatışmalar ile yaşam maliyeti krizi de dahil olmak üzere art arda gelen şoklarla başa çıkmalarına yardımcı olduğuna işaret eden Georgieva, makroekonomik ve finansal istikrar, büyüme ve istihdam açısından artan önemine paralel olarak iklim değişikliği, kırılganlık ve çatışma ile dijital dönüşüm konularındaki çalışmalarını da hızlandırdığını aktardı.

Üst üste yaşanan depremler, endişeye yol açtı Üst üste yaşanan depremler, endişeye yol açtı

Georgieva, IMF'nin mali desteği, politika tavsiyeleri ve kapasite geliştirme çalışmalarının ülkelerin yüksek belirsizlik ve ekonomik koşullardaki ani değişimlerle başa çıkma kapasitesine katkıda bulunduğunu belirterek ülkelerin bir araya gelerek küresel zorlukların üstesinden gelmelerinde daha etkili, keskin ve samimi ortam oluşturmak için çabalamaya devam edeceklerini ifade etti.

Bulgaristan vatandaşı olan Georgieva, 2019'dan bu yana IMF başkanlığı görevini yürütüyor. Georgieva, daha önce Dünya Bankası ve Avrupa Komisyonu'nda çeşitli pozisyonlarda görev yapmıştı. Beş yıllık görev süresi 30 Eylül'de dolacak Georgieva, fonun bir sonraki başkanının seçilme sürecinde tek aday olarak gösterilmişti.

Kaynak: AA