9 Eylül Gazetesi'nden Mert Yasin Alpdündar'ın haberine göre: Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ücretsiz olarak HPV aşısı uygulamasına başlayacağını açıklamasıyla birlikte konu hakkındaki tartışmalar tekrar alevlendi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 24 Kasım 2022’de Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde, HPV aşısı uygulamak için çalışma başlattıklarını duyurmuştu. Bu açıklamanın ardından aşının ücretsiz olması için hiçbir adım atılmadı. Koca, 2024 yılı bütçe görüşmeleri sırasında da aşının ücretsiz olması için görüşmelerin sürdüğünü ve yerli HPV aşısı üretimi hakkında açıklamalarda bulunsa da konu tekrar gündemden düştü. Eczanelerden alınan bilgilere göre 3 doz uygulanan HPV aşısının tek doz fiyatı 3 bin 230 TL olarak satılırken, aşının toplam maliyeti ise neredeyse 10 bin TL’ye çıktı. Mevcut ekonomik koşullarda aşıya ulaşmak giderek zorlaşırken, Türkiye’deki ücretsiz HPV aşısı mücadelesi ile adından söz ettiren Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği üyesi Av. Hediye Gökçe Baykal ve Birlik Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Neslişah Karakaptan konu hakkında 9 Eylül Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulundu. 

‘AŞI ARTIK LÜKS HALE GELMİŞ DURUMDA’

Ücretsiz HPV aşısı mücadelesini neredeyse üç senedir yürüttükleriklerini söyleyen Av. Hediye Gökçe Baykal, çeşitli açıklamalara rağmen konu ile alakalı bir gelişmenin hala olmadığını söyledi. Baykal, doğru aşılama politikaları ile birlikte bazı ülkelerde HPV’ye bağlı kanser türlerinin tamamen ortadan kalkmak üzere olduğu bilgisini verirken, “Biz bunun Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz aşı olmasını ve ulusal aşı takvimine alınmasını istiyoruz. Bizim mücadelemiz bu yönde. Çünkü asgari ücretten yarısından fazla bedelinde olan bir aşı ile karşı karşıyayız. Ülkenin içerisinde bulunduğu duruma baktığınız zaman insanlar geçinmekte zorlanıyorlar. Hatta kadınlar hijyenik pede bile ulaşmakta zorlanıyorlar. Bu nedenle bu aşının yapılması artık lüks hale gelmiş durumda. Sosyal Devlet politikası gereği, yaşam hakkının anayasamız tarafından düzenlenen ve taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerin gereğidir” diye konuştu. 

Whatsapp Image 2024 03 22 At 15.39.32

ÜCRETSİZ HPV AŞISI YAŞAM HAKKIDIR

“Bu aşı rahim ağzı kanserini yüzde yüz önleyebilen bir aşı” diyerek sözlerine devam eden Baykal “Bizim davalarımızda SGK’nın yaptığı savunmalar ve bazı bilirkişi raporlarında ‘rahim ağzı kanserinin tedavisi var ve o yüzden aşının ücretsiz olmasına gerek yok’ şeklinde kan donduran ifadelerle karşı karşıya kaldık. Kanser uzun bir süreç. Hem hasta hem aile hem de devlet için maddi-manevi büyük bir yük. Bunun ortadan kalkması için devlet derhal yaşam hakkı, sağlık hakkı ve diğer haklar gereği ücretsiz aşı takvimine alınması gerektiğini düşünüyoruz” 

‘KADINLAR DOĞRU AŞI POLİTİKASI YAPILMADIĞINDAN HAYATINI KAYBEDİYOR’

Ülkemizde her yıl binlerce kadının rahim ağzı kanserinden kaynaklı hayatını kaybettiğini hatırlatan Baykal, “Her yıl ülkemizde ve dünyada yüzlerce kadın rahim ağzı kanserinden hayatını kaybediyor. İlla bir başkası tarafından öldürülmesine gerek yok. Bu kadınlar doğru aşı politikası yapılmadığı için hayatını kaybediyor. Yani bunu ücretsiz hale getirmemek bir tür kadın cinayetidir” dedi.

‘MUTLAKA ÜCRETSİZ OLMALI’

Ücretsiz HPV aşısının rahim ağzı kanserini önlemede çok başarılı bir koruyucu sağlık hizmeti olabileceğini vurgulayan Birlik Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Neslişah Karakaptan ise, “HPV aşısı ücretsiz aşı takvimine mutlaka alınmalıdır. Ayrıca bunun evlilik durumu şartına bağlanmaması gerekiyor. Çünkü bu virüs tuvaletlerden, iç çamaşırından da bulaşabilen bir virüs. 9-26 yaş arası her kadın ve erkeğe yapılması gereken bir aşıdır. Hasta olunca değil hasta olmadan alınacak önlemlerin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu aşı yüzde yüz koruyucu olmasına rağmen neden ücretsiz yapılmıyor bir sorgulamak lazım” ifadelerini kullandı. 

İnternetten alınan diş beyazlatma ürünlerine dikkat! İnternetten alınan diş beyazlatma ürünlerine dikkat!

Whatsapp Image 2024 03 22 At 15.05.40

‘KANSER TEDAVİSİ DAHA MALİYETLİ’ 

Kanser tedavisinin ücretsiz aşıdan daha maliyetli olduğunu vurgulayan Karakaptan, “Kanser tedavisi aşıdan daha maliyetli. Ayrıca her şey para ile ölçülmez. İnsanların yıpranmaması da gerekiyor. Psikolojisi ve moral, motivasyonu da çok önemli” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ