Korkunç sel! Sirenler çalıyor, tahliye başladı Korkunç sel! Sirenler çalıyor, tahliye başladı

Hindistan'da taban fiyat ve destekleme alımıyla ilgili hükümetten gelen teklifi reddeden çiftçiler, eylemlerine devam edeceklerini duyurdu. Çiftçi liderleri, teklifin çıkarlarını gözetmediğini ve barışçıl şekilde protestoya devam etmeleri için Delhi'ye girişlerine izin verilmesini talep etti.

Hindistan'da 2021'de başlayan ve tarım yasalarının geri çekilmesiyle sonuçlanan büyük çiftçi protestoları yeniden alevlendi. Hükümet tarafından sunulan taban fiyat ve destekleme alımıyla ilgili teklifi reddeden çiftçiler, eylemlerini sürdürme kararı aldı.

Aralarında Ticaret ve Sanayi Bakanı Piyush Goyal'ın da bulunduğu hükümet yetkilileri, dün, çiftçi sendikalarıyla bir araya gelmişti. Yaklaşık 4 saat süren görüşmede yetkililer, çiftçilere, kamu kurumları aracılığıyla bakliyat, mısır ve pamuk mahsullerini belirlenecek asgari fiyattan almayı teklif etmişti. Çiftçilere, satın alınacak ürün miktarının da sınırlandırılmayacağını belirleyen yetkililer, 5 yıllık "kapsamlı plan" önermişti.

Teklifi reddeden çiftçi liderleri, bunun çıkarlarını gözetmediğini ve taban fiyatların yükseltilmesini, elektrik faturalarının indirilmesini ve dizel sübvansiyonu gibi diğer taleplerinin de karşılanmasını istedi. Çiftçi Jagjit Singh Dallewal, "Hükümete sorunlarımızı çözmesi, barikatları kaldırması ve barışçıl şekilde protestoya devam etmemiz için Delhi'ye girişimize izin vermesi çağrısında bulunuyoruz." dedi.

Başkent Yeni Delhi'ye yaklaşık 200 kilometre uzakta kamp kuran on binlerce çiftçinin protestoları sürdüreceği belirtildi. Çiftçiler, hükümetin taleplerini karşılamazsa daha geniş çaplı eylemlere başvurabileceklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: AA