FETÖ olayını fırsat bilerek Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) ve askeri hastaneleri kapatanlar, askerimizin sağlığına büyük zarar vermişlerdir.   

Bunu bilenler, o karar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından alındığı günden beri yapılan yanlışı anlatmaya çalışıyor ve zaman zaman basında çıkan “GATA yeniden açılıyor!” haberleriyle umutlanıyorlar.

Yaklaşık iki yıl kadar önce zamanın Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar, GATA ve askeri hastanelerin yeniden MSB’ye bağlanmasının yani eski düzene dönülmesinin ilk umudunu vermiş ve şunları söylemişti;

“…Bu konuda taleplerimiz, isteklerimiz ve ihtiyaçlarımız var. Hem Cumhurbaşkanımızın, çözüm oluşturulması için direktifleri var hem de Sağlık Bakanımızın olumlu yaklaşımları var. İnşallah onları da önümüzdeki günlerde yoluna koyacağız!”

O zaman şöyle düşünmüştük; Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığına pişman olmuş ama bunun kılıfının iyi hazırlanmasını istiyor olmalı! 

Ne yazık ki, yanılmışız; GATA ve askeri hastanelerin diğer sivil sağlık kuruluşlarıyla aynı olduğunu düşünenler, geri adım atmak şöyle dursun meğer bu büyük yanlışı, kurdukları Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile devam ettirmek niyetindeymişler!

HHH

Şunu anladık ki, askeri hekimliğin, harp cerrahisinin ve harp psikolojisinin anlamını bilmeyenler kendi elleriyle büyüttükleri ve son ana kadar müdahale etmeyerek bir canavar haline getirdikleri FETÖ kalkışmasının faturasını Gülhane ve askeri hastanelere çıkardılar…

Ama biraz olsun olayları sağ duyuyla değerlendirebilseler, aradan geçen yedi yıl içinde ateş çemberi haline getirdikleri sınırlarımızda yaşanan kayıplarımızın bir ölçüde askeri doktor eksikliğinden olduğunu anlayabileceklerdir.

GATA’dan yetişen ve askeri hastanelerde görev yapmış olan askeri doktorlarımız, mesleki yeteneklerinin ötesinde, savaş koşullarının da psikolojisine sahiptirler. Savaş psikolojisini bilmeyen ve savaş alanında emir-komuta zincirinin anlamını içine sindirmemiş olan bir hekimi hiç kimse savaş alanına gönderemez. Oysa, teğmenden generale kadar her askeri doktor, yaralanmış askerimize yardım için, hiçbir tereddüt göstermeden cepheye gitmeye hazırdır. 

Bütün bunlardan sonra, GATA’yı ve askeri hastaneleri yeniden açmaya karşı direnenlerin iyi niyetli oldukları düşünülebilir mi? 

Şu bir gerçek ki, gün gelecek hem FETÖ ile işbirliği yaparak onu büyük bir başkaldırıya cesaretlendirenlerin ipi pazara çıkacak…

Hem de FETÖ ile ilişkilendirilerek kapatılan GATA ve askeri hastaneler yeniden açılacaktır…