banner112

Vaka sayıları arttı yataklar yine doldu

Ülke genelinde aşılama oranlarıyla birlikte vaka sayıları artarken, İzmir'de haftalık vaka haritasına göre oran, 100 binde 65.85 çıktı. İzmir Tabip Odası Başkanı Çamlı, “Yoğun bakım servisleri dolmaya başladı” dedi.

Vaka sayıları arttı yataklar yine doldu

Haber/ Didar DEMİRCİ

İzmir’de Kovid-19 pozitif vakaların giderek arttığını dile getiren İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, son yapılan testlerde günlük pozitif test sonuçlarında ciddi artış görüldüğünü belirterek, “Hastanelerin yoğun bakım servislerinde yataklar dolmaya başladı ve yeni pandemi servisleri ile yoğun bakım servisleri oluşturulmaya çalışıyor. Bu beklenen bir olaydı. Böyle bir vaka artışının olacağı ve giderek de yükseleceği tahmin ediliyordu” dedi. Çamlı, “İzmir’de Türkiye ortalamasının üzerinde bir aşılama var. Aşılanma oranı yüzde 79.1 civarında. Ama bunun tek başına bir anlamı yok. İzmir’de iyi olması, diğer illerimizde aşılama yeterli değilse bir anlam ifade etmeyebilir. Tüm illerimizde, hatta tüm dünyada toplumsal bağışıklığa ulaşabileceğimiz düzeylerde aşılamanın yapılması çok önemli” diye konuştu.

'AŞI TEMİNİ SAĞLANMALI'

15 yaş üstüne ve 12 yaş üstü kronik rahatsızlığı olanlara aşı tanımlamasının doğru bir karar olduğunu dile getiren Çamlı, “Ancak, aşı tedarikinin düzenli sağlanacağının garantisi elde edilmeden böyle bir şey konusunda daha dikkatli olmak gerekiyor” diye uyardı. Kovid-19 vaka artışının, okulların yüz yüze eğitime açılmasını engellememesi gerektiğine dikkat çeken Çamlı, şöyle konuştu: “Okullar pandemide en son kapatılması gereken yerler. Yani vakaların arttığı dönemlerde bile okullarını açık tutan ülkelerde, okulların açık kalmasının pandemiyi şiddetlendirmediği, kapatılmasının da vaka sayılarında azalma sağlamadığı görüldü. Eğer aşılarını tamamlanmamış öğretmenler varsa, bunların hızlı bir şekilde aşılanması, keza okulların eğitim için altyapı düzenlemelerinin hızlı bir şekilde tamamlanması gerekiyor.”

'ÖNCELİK RİSKLİLERİN'

Çamlı, aşılama programı çerçevesinde yaşın düşürülebileceğini belirterek, “Ama tabiki burada aşı tedarikinin devam edip etmeyecek olması da önemli. Yani yarın bir gün ‘aşı kalmadı’ denilerek, risk açısından daha büyük öncelik taşıyan olguları aşılamadan, 12 yaş grubuna öncelik tanınması da sıkıntı oluşturabilir. Aşı tedarikinde sorun olmayacağı garantisi elde edilmeden böyle bir şey konusunda daha dikkatli olmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Gençlere 'aşı olun' çağrısı

Ege Üniversitesi'nde yüz yüze eğitimin 11 Ekim'de başlayacak olması nedeniyle gençler arasında aşılanmanın arttırılması için, "Aşı Ol" kampanyası başlatıldı. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Hazırlattığımız kamu spotları ve bilgilendirme mesajlarını sosyal medya başta olmak üzere çeşitli iletişim yollarıyla öğrencilerimize ulaştırarak aşının bu süreçteki önemini anlatacağız. Onlardan aşı olmalarını istiyoruz” dedi.

banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100