banner112
banner111

Üniversiteli Sezen’in öldüğü kazanın cezası onandı

Ege Üniversitesi’nin Bornova’daki yerleşkesinde okulun mezunlarından Sezen Zambak’a çarparak ölümüne neden olduğu gerekçesiyle traktör sürücüsüne verilen 2 yıl 11 ay hapis cezası istinaf mahkemesi tarafından onandı.

Üniversiteli Sezen’in öldüğü kazanın cezası onandı

İzmir’de Ege Üniversitesi yerleşkesinde 16 Eylül 2019’da üniversite çalışanı Vehbi B. idaresindeki sulama amaçlı kullanılan traktörün çarptığı Sezen Zambak, kaza yerinde hayatını kaybetti. Kazayla ilgili tespit tutanağında sürücü Vehbi B.’nin “sağa ve sola dönüşlerde kurallara uygun geçiş yapan yayalara ilk geçiş hakkını vermek” maddesini ihlal ettiğinden asli ve tam kusurlu olduğu, Zambak’ın ise kusurunun bulunmadığı belirtildi. Vehbi B., yargılandığı davada “taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırıldı ve ehliyetinin bir yıl süreyle alınmasına karar verildi. Taraflar ise karara itiraz etti.
İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi, tarafların itirazları üzerine dosyayı inceledi. Daire, mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemlerin doğru nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tiplerine uyduğu, cezaların kanuni bağlamda uygulandığı gerekçesiyle istinaf başvurularının esastan reddine karar verdi.
Sanığa verilen hapis cezasının 5 yılın altında olması nedeniyle kararın kesinleştiği belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100