Türkiye'nin ilk kadın polislerinden Mükerrem Yılmaz hayatını kaybetti

Cumhuriyet tarihinin ilk kadın polislerinden Mükerrem Yılmaz 92 yaşında hayatını kaybetti.

Türkiye'nin ilk kadın polislerinden Mükerrem Yılmaz hayatını kaybetti

Cumhuriyet tarihinin ilk kadın polislerinden Mükerrem Yılmaz 92 yaşında bir süredir tedavi gördüğü Büyükşehir Belediye Hastahane'de hayatını kaybetti.
Mükerrem Yılmaz 1945 yılında İzmir Kız Lisesini bitirdikten sonra İçişleri Bakanlığı'nın açtığı sınavı kazanarak, İzmir Emniyet Müdürlüğü'nde göreve başladı. Çeşitli kademelerde görev alan Yılmaz 1958 yılında kendisi gibi polis olan Naci, Yılmaz ile evlendi. Oğlu müzik öğretmeni Cengiz Yılmaz annesini en heyecanlandıran görevlerin başında kıyafet değiştirerek baskın verdikleri ahlak masası polisliği olduğunu anlatarak "Annemiz sadece ilk kadın polislerden değil gerçek bir cumhuriyet kadını ve cumhuriyet aydınıydı. Onun ölümüyle bir nesil tükendi. Gençlere örnek olacak bir yaşamı vardı" diye konuştu.

İzmir Emniyeti Polis Derneği Üyesi de olan Mükerrem Yılmaz bir süredir Büyük şehir Belediye Hastahanede tedavi görmekteydi. Cenazesi bugün Güzelyalı Hakimefendi Camii de kılınacak öğle namazından sonra İzmir Emniyet mensubu polislerin kortej ve bandosu ile Güzelbahçe mezarlığında toprağa verilecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Duygu Güdücü
Duygu Güdücü - 6 ay Önce

Yolun ışık dolsun melek teyzem, çağdaş teyzem, guzel teyzem

Tülay cengiz
Tülay cengiz - 6 ay Önce

Işıklarda uyu canım teyzem. Cumhuriyet sizler sayesinde ayaktadır.

SIRADAKİ HABER