Türkiye'de normalleşme adımları nasıl olacak?

Türkiye’de korona virüsü ile ilgili atılacak normalleşme adımları merak ediliyor.

Türkiye'de normalleşme adımları nasıl olacak?

Türkiye’de korona virüsü ile ilgili atılacak normalleşme adımları merak ediliyor. 11 Mayıs tarihinde berberlerin, güzellik merkezlerinin ve AVM’lerin açılmasıyla başlayan normalleşme adımlarının nasıl devam edeceği tartışılıyor. Bilim Kurulu ile yapılan toplantı sonrası Sağlık Bakanlığı yetkilileri, atılacak bazı normalleşme adımlarını belirledi. İşte Türkiye’de korona virüsü ile ilgili atılacak bazı normalleşme adımları…

Türkiye Mart ayının başından beri korona virüsü ile mücadele ediyor. Virüsün ülkemizde görülmeye başlandığı tarihten itibaren, bazı kurumlar ve işletmeler kapandı. Ancak, son gelen korona virüsü verilerine göre ülkemizde bazı normalleşme adımları atılmaya başlandı. İşte Türkiye'de corona virüsü ile ilgili atılacak normalleşme adımları ve üzerinde durulan bazı tarihler…

Normalleşme süreci nasıl olacak?

11 Mayıs ile başlayan korona virüsü normalleşme süreci, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri ile birlikte yürüyecek. Dört gün sürecek olan ve tüm yurtta uygulanan sokağa çıkma yasağı ile birlikte günlük korona virüsü vakalarının 500'ün altına inmesi bekleniyor. Eğer vakalar 500 altında tutulursa, normalleşme adımları da atılmaya devam edecek.

En son hangi yasak kalkacak?

Bilim Kurulu'nda yapılan toplantılar sonrasında vatandaşlarda bazı uygulamaların ‘yorgunluk' yarattığı ve Haziran ayı ile birlikte bazı rahatlama adımlarının atılacağı beklentisi oluştu. Virüs tespitinin artık daha kolay yapıldığını da belirten kurul üyeleri, bazı normalleşme adımlarının atılmasında sorun olmadığı görüşünde birleşti.

Kurulun toplantısında ortaya çıkan bir durum da, ilk getirilen yasakların, en son kaldırılması gerektiği oldu. Ülkemizde ilk olarak okullar, kafe ve restoranlar ile adliyeler kapatılmıştı. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı getirilmiş ve düğün faaliyetleri askıya alınmıştı. Bu yasakların en son kalkacağı belirtiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92