Türk ekonomisinin temeli yeniden yükseliyor!

Cumhuriyet'in ilanından önce yeni Türkiye'nin ilk ekonomi politikalarının ele alındığı İzmir İktisat Kongresi'nin tarihi binası, aslına uygun şekilde yeniden yapılıyor. Tarihi kalıntılar korunarak tamamlanan temel çalışmaları sonrasında inşaatta yeni aşamaya gelindi. Üst katlar için kolonlar yükselirken, ikinci kat için de çalışmalara başlandı.

Türk ekonomisinin temeli yeniden yükseliyor!

Cumhuriyet'in ilanından önce yeni Türkiye'nin iktisat politikasını belirlemek amacıyla 17 Şubat 1923'te Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde gerçekleştirilen İzmir İktisat Kongresi'nin düzenlendiği bina, 1979 yılında yıkıldı. Uzun süre atıl kalan ve otopark olarak kullanılmak istenilen tarihi alana ilişkin İzmir Valiliği harekete geçti ve İzmir İktisat Kongresi binasının yer tapusunu aldı. İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından aslına uygun yenileme çalışmaları başlatıldı. İzmir Valiliği, İktisat Kongresi'ni 100. yılında yeniden aynı yerinde düzenlemek üzere proje hazırladı. Otopark olarak kullanılan arazide Osmanlı dönemine ait kalıntıların bulunması üzerine kazı çalışmaları yapıldı. Bulunan eserler koruma altına alındı.  Binanın eski resimlerine bakılarak proje hazırlanmasının ardından yüklenici firma, 83 milyon 55 bin TL bedelle 2 katlı, 14 metre yüksekliğindeki kongre merkezinin yapımına başladı.

KOLONLAR YÜKSELİYOR
İzmir İktisat Kongresi'nin yapıldığı binanın bulunduğu alan 2 parselden oluşurken, iki parselde de yoğun bir çalışma devam ediyor. Temel çalışmaları tamamlanan inşaatta yeni aşamaya geçildi. Dış cephesinin döneme uygun, iç kısmının ise modern bir kongre merkezi görünümüne sahip olacağı kongre binası inşaatında, kolonlar yükseldi, ikinci kat için çalışmalar başladı. Kongrenin 100. yıl dönümüne kadar tamamlanması için çalışmalar sürdürülüyor. (DHA)

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2022, 14:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100