banner112
banner111

TÜGVA bonkörlüğü kabul edilemez

Menemen Vergi Dairesinin ücretsiz olarak TÜGVA’ya verilmesine karşı tepki gösteren Eğitim İş İzmir 3 Nolu Şube Başkanı Sevda Ketenci, “Dernek ve vakıflara yapılan bu bonkörlüğü kabul etmiyoruz” dedi.

TÜGVA bonkörlüğü kabul edilemez

Haber / Didar DEMİRCİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulunda yer aldığı Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) İzmir’deki Menemen Vergi Dairesinin ücretsiz olarak tahsis edilmesine ilişkin tepki gösteren Eğitim İş İzmir 3 Nolu Şube Başkanı Sevda Ketenci, basın açıklaması düzenledi. Kamu kaynaklarının kamu kuruluşları için kullanılmasını her seferinde dile getirdiklerini hatırlatan Ketenci, “Üniversite öğrencileri Türkiye'nin dört bir yanında yurt bulamazken, öğrencilerimizin barınma sorunu hala çözülmemişken, Menemen’de bir kamu binasının bedelsiz olarak TÜGVA’ya devredilmesini doğru bulmuyoruz” dedi.

MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

Menemen ilçesinin İzmir’deki Bakırçay ve Katip Çelebi Üniversitelerine yakın olduğunu hatırlatan Ketenci, “Yoksulluk sınırında yaşayan kamu çalışanları yurt bulamadıkları için çocuklarının üniversite eğitiminden vazgeçiyor. Menemen Vergi Dairesi İzmir’deki 2 üniversiteye yakın ve o üniversitedeki öğrencilere yurt olabilirken, TÜGVA’ya ücretsiz bir şekilde tahsis edilmesinin karşısındayız. İzmir’de yaşanan deprem sonrası 90’a yakın okul binasının yıkıldığını biliyoruz. Bakanlığa önerimiz kullanılmayan kamu binalarının eğitim öğretim için kullanılması, pandemi şartları göz önüne alınarak sınıf öğrenci sayılarının azaltılması iken dernek ve vakıflara yapılan bu bonkörlüğü kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

Kamu kaynaklarının laik ve bilimsel eğitim için kullanılmasını talep ettiklerini vurgulayan Ketenci, “MEB’in değerler eğitim adı altında vakıf ve cemaatlerle yaptığı protokolleri derhal sonlandırmasını; tarikat ve vakıflarla olan protokolünün feshedilmesini talep ediyoruz. Bu talebimiz doğrultusunda demokratik, laik, bilimsel, kamusal ve herkes için eşit eğitim hakkını savunmaya; konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

YORUM EKLE

banner101

banner100