banner112

Trafik Baştan Sona Değişiyor

Trafik Baştan Sona Değişiyor
Tramvay çalışmaları nedeniyle Liman Caddesi'nden Montrö'ye kadar olan trafik akışında önemli değişiklikler yapıldı. Yarından itibaren pek çok otobüs hattı farklı güzergahları kullanmaya başlayacak.


İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yapımını sürdürdüğü Konak Tramvayı'nda tempo giderek yükseliyor. Üçkuyular'dan başlayan hat imalatları Alsancak Garı'nın önünden geçen Atatürk Caddesi'ne kadar ulaştı. Şair Eşref Bulvarı’nda Lozan Meydanı ile Alsancak Camii arasındaki hat imalatlarının Montrö Meydanı’na kadar olan kısmı ve Ali Çetinkaya Bulvarı'ndaki hat çalışması tamamlandı. Şair Eşref Bulvarı üzerinde Montrö Meydanı ile Çankaya arasında ise iki etap halinde çalışmalar devam ediyor. 31 Temmuz'dan itibaren Konak Tramvayı hat imalat çalışmaları Alsancak Garı'nın önündeki bölgeyi kapsayan Sait Altınordu Meydanı ile Vahap Özaltay Meydanı arasında yürütülecek. Bu zorlu etabın en kısa sürede aşılabilmesi için trafik düzeninde köklü değişikliğe gidilecek. Alandaki ön hazırlık çalışmaları 29 Temmuz'da başlayacak. Hat döşeme ve çevre düzenleme çalışmalarının toplam 30 gün sürmesi ve Kurban Bayramı’ndan önce bitirilmesi hedefleniyor.

İŞTE O DEĞİŞİKLİKLER

Hazırlanan Trafik Deplasman Projesi kapsamında 30 Temmuz Pazar gününden itibaren;
-Vahap Özaltay Meydanı’ndan itibaren Atatürk Caddesi’nin ESHOT Otobüs Durağı cebine (TCDD 3. Bölge Müdürlüğü Binası'na) kadar olan kısımda yolun sağ tarafında iki şerit araç trafiğine kapatılarak, trafik akımı tek şeritten sadece Halkapınar yönüne gidiş olacak şekilde düzenlenecek.
- Atatürk Caddesi’nin ESHOT Otobüs Durağı cebi (TCDD 3. Bölge Müdürlüğü Binası) ile Sait Altınordu Meydanı arasında kalan kısmında yolun sol tarafı araç trafiğine kapatılarak trafik akımı iki şeritten sadece Halkapınar yönüne gidiş olacak şekilde düzenlenecek.
- Liman Caddesi üzerinden Konak yönüne gidecek araçlar 1. Kordon’a (Atatürk Caddesi) yönlendirilecek.
- Sait Altınordu Meydanı’ndan Halkapınar yönüne giden araçlar, 1.Kordon ve Konak yönüne dönüş yapamayacak.
- 1462 Sokak'ın Atatürk Caddesi ile kesişimi araç trafiğine kapatılacak.
- Araçlara Şair Eşref Bulvarı’ndan Talatpaşa Bulvarı’na dönüş imkanı sağlanacak.
- Ziya Gökalp Bulvarı'nın Atatürk Caddesi ile Ali Çetinkaya Bulvarı arasında kalan kısmı, Ali Çetinkaya Bulvarı’na doğru tek yönlü olarak düzenlenecek. Konak-Kahramanlar taksi dolmuşlarının güzergahları, Ziya Gökalp Bulvarı’nın Ali Çetinkaya Bulvarı ile kesişiminde son bulacak ve bu noktadan dönüş yapacak.

Montrö'ye kadar duraklar iptal

Şair Eşref Bulvarı üzerinde yer alan duraklardan Buca, Bozyaka, Gaziemir, Üçyol ve İnönü Caddesi istikametine gidecek olan yolcular Atatürk Anadolu Lisesi önünde yer alan Montrö durağından ya da karşı yönde yer alan duraklardan Halkapınar Aktarma Merkezi'ne ulaşarak aktarmalı olarak 70-80-90-255 ve 581 nolu hatları kullanacak.
Liman Caddesi üzerinde yer alan duraklardan Buca, Bozyaka, Gaziemir, Üçyol, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, İnönü Caddesi ve Fahrettin Altay istikametine gidecek olan yolcular ise karşı yönde yer alan duraklardan Halkapınar Aktarma Merkezi'ne ulaşarak 12-70-80-90-255 ve 581 nolu hatları kullanacak.

 

1
121- Bostanlı İskele ve 920- Çiğli hatlarında sefer yapan otobüsler ise Konak yönüne gidişte Bostanlı İskele, Altınyol, Yeşildere Caddesi, Dr.Refik Saydam Bulvarı, Şair Eşref Bulvarı, Vahap Özaltay Meydanı, Talatpaşa Bulvarı, Cumhuriyet Bulvarı ve Konak güzergahını izleyecek. 12- Fahrettin Altay Aktarma hattı Konak yönüne gidişte, Halkapınar Aktarma, Şehitler Bulvarı, Yeşildere Caddesi, Dr. Refik Saydam Bulvarı, Şair Eşref Bulvarı, Vahap Özaltay Meydanı, Talatpaşa Bulvarı ve Cumhuriyet Bulvarı'nı takip edip mevcut güzergahına ulaşacak.

2
70 Buca, 80 Bozyaka, 90 Gaziemir, 255 Üçyol ve 581 Fahrettin Alltay hatları İkiçeşmelik yönüne gidişte Halkapınar Aktarma, Şehitler Bulvarı, Yeşildere Caddesi, Dr. Refik Saydam Bulvarı, Şair Eşref Bulvarı güzergahını izledikten sonra Lozan Meydanı'ndan dönüş yaparak İkiçeşmelik ve Eşrefpaşa üzerinden mevcut güzergahından devam edecek.

363 Evka 3 Metro, 930 Bornova ve 802 Egekent Aktarma hatları Konak yönüne gidişte Altınyol, Yeşildere Caddesi, Dr. Refik Saydam Bulvarı, Şair Eşref Bulvarı, Lozan Meydanı, Vasıf Çınar Bulvarı, Cumhuriyet Bulvarı ve Konak üzerinden sefer yapacak.

4251 Kahramanlar hattı, Konak yönüne gidişte Halkapınar Aktarma, Şehitler Bulvarı, Yeşildere Caddesi, Kahramanlar, Şair Eşref Bulvarı ve Gazi Bulvarı'ndan Konak'a ulaşacak. Halkapınar yönüne gidişte ise Konak, Fevzipaşa Bulvarı, Mürselpaşa Bulvarı, Kahramanlar, Dr. Mustafa Enverbey Caddesi, Şair Eşref Bulvarı ve Halkapınar Aktarma güzergahını kullanacak.

5
252 Şair Eşref Bulvarı ve 253 Talatpaşa Bulvarı hatları, çalışmalar süresince iptal edilerek, yerine 888 Numaralı Alsancak-Konak) ring hattı oluşturulacak. Bu ring hattı Konak Bahribaba Otobüs Durakları, Mithatpaşa Caddesi, 334/3 Sokak, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Atatürk Caddesi, Cumhuriyet Bulvarı, Gazi Bulvarı, Dr. Refik Saydam Bulvarı, Şair Eşref Bulvarı, Talatpaşa Bulvarı, Cumhuriyet Bulvarı, Atatürk Caddesi, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, 303 Sokak, Mithatpaşa Caddesi, Konak Bahribaba Otobüs Durakları güzergahını izleyecek.
Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2017, 10:54
YORUM EKLE

banner97

banner96