Terziler de isyan etti: Bıçak kemiğe dayandı

Konfeksiyon sektörünün Türkiye’nin yüz akı olduğunu hatırlatan İTKO Başkan Muharrem Karakuş, “Bıçak kemiğe dayandı. Sektörümüzün çökmesi, ülke ekonomisini daha fazla yıpratır” dedi.

Terziler de isyan etti: Bıçak kemiğe dayandı

Salgın sürecinde en fazla madur olan küçük işletmelerin dayanacak gücü kalmadı. Meslek örgütleri art arda isyan ediyor. Terzi ve konfeksiyon sektörünün zor durumda olduğuna dikkat çeken İzmir Terziler ve Konfeksiyoncular Odası (İTKO) Başkanı Muharrem Karakuş, ‘Terzilerimiz ve konfeksiyon atölyelerimiz çok zor durumda. Bayram arefesinde halı-koltuk temizleyen yıkamacılarımız, kuru temizlemeci arkadaşlarımız çalışamıyor. Düğünler iptal oldu, gelinlik abiye sektörümüz çöktü.  Salgın bitse de en az bir yıl kendimize gelemeyeceğiz. Üyelerimizin dayanacak gücü kalmadı, bıçak kemiğe dayandı. Orta ve büyük işletmeler için değil, küçük esnaf için finans imkanları geliştirilsin’ dedi.

Destekler yeterli değil

Verilen desteklerin yeterli olmadığını söyleyen Karakuş, ‘Gelir kaybı ve kira destekleri özellikle büyükşehirlerde yaşayan meslektaşlarımızın en fazla bir haftalık ihtiyacını karşılar. Üstelik bu destekler basit üsule tabi üyelerimiz için oldu, gerçek usulde çalışan arkadaşlarımız ne olacak? Biz sektörümüzdeki küçük esnaf sanatkara yönelik gerçekçi finans desteği istiyoruz. En az bir yıl geri ödemesiz, faizsiz ve uzun vadeli, 35 bin ve üstü limitli kredilere ihtiyacımız var. Yoksa salgın bitse bile üyelerimiz çarklarını döndüremeyecek, geriye dönemeyecekler’ diye konuştu.

YORUM EKLE

banner97

banner96