Tabipler Birliğinden 6 il için açıklama

Türk Tabipleri Birliği, yeni tip korona virüs salgınının etkileri hakkında bir rapor yayımladı. Raporda, İstanbul, İzmir, Ankara, Şanlıurfa, Adana ve Diyarbakır'daki duruma ilişkin bilgiler ve öneriler paylaşıldı.

Tabipler Birliğinden 6 il için açıklama

TTB'nin yayımladığı koronavirüs raporunda, ''Yapılan açıklamalarda PCR testi pozitif çıkan “vaka”ların esas alındığı; hastanelerde yatan ya da ayaktan takip edilen “şüpheli/olası vaka” sayıları yer almadığı için gerçek tabloyu göstermekte çok eksik kaldığını ve bütün ısrarlarımıza rağmen Sağlık Bakanlığı toplam vakaların bölgelere,  illere göre dağılımını açıklamamıştır'' denildi.

Türk Tabipleri Birliği'nin açıkladığı rapora göre koronavirüs görülen illerdeki durum şöyle:

İstanbul (rapor için tıklayın)

30 Mart 2020 günü itibari ile İstanbul'daki kamu hastanelerinde kesin ya da şüpheli/olası Kovid-19 tanısıyla yatırılarak izlenen tedavi edilen hasta sayısı 2 binin üzerindedir. 

Yoğun bakım ünitelerine yatırılan vaka sayısı 200'ün üzerindedir.

İstanbul'daki kamu hastanelerinde bugüne kadar enfekte olan hekim, sağlık çalışanı sayısı 100'ü geçmiştir.

İzmir (rapor için tıklayın)

Raporda şu açıklamalar yapıldı: Son iki haftada İzmir genelinde kamu hastanelerinde (üniversite, Sağlık Bakanlığı ikinci ve üçüncü basamak hastaneleri) PCR testi pozitif ve klinik olarak şüpheli pozitif vakalar dâhil hasta sayısı 700 civarındadır.

Yine bu süre içinde etkilenen hekim ve sağlık çalışanı sayısı da yaklaşık 75’tir. Bir ASM hemşiresi yoğun bakımda tedavi edilmektedir.

Ankara’da 18 sağlık çalışanına Covid-19 Tanısı kondu

Öncelikle Covid-19 Pandemisi sebebiyle hayatını kaybeden yurttaşlarımıza baş sağlığı ve sabır diliyoruz. Salgın süresince dünyada hayatını kaybeden sağlık çalışanlarını da saygıyla anıyoruz.

Salgınla mücadelede başarı veya başarısızlığın ilk halkalarından birisi sağlık çalışanının nasıl korunduğu ve ne ölçüde etkilendiğidir.

Ankara’da pcr testleri pozitif 17 ve bir de hızlı testi pozitif olmak üzere toplam 18, Covid-19 tanısı alan sağlık çalışanı olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.

Bu vakalar teyit edebildiklerimizdir. Duyumlarımız ise bu rakamın çok daha üzerindedir.

Sağlık Bakanlığı'nı şeffaf olmaya, doğru bilgiyi toplumun tüm kesimleri ve sağlık çalışanlarıyla paylaşmaya davet ediyoruz

Şanlıurfa

Şanlıurfa'daki kamu hastanelerinde servis ve yoğun bakımlarda 70'e yakın şüpheli hasta takip edilmekte olup 6 pozitif hasta izlenmektedir.

Diyarbakır

Korona günlerinde Diyarbakır’da, yaklaşık 150 hasta Kovid-19 teşhisi veya şüphesiyle yatıyor. 6 yoğun bakım hastası mevcut. Korona nedeniyle 5 yurttaşımız yaşamını yitirdi.

Adana

Korona günlerinde Adana’da, yaklaşık 550 hasta Kovid teşhisi veya şüphesiyle yatıyor. 63 yoğun bakım  hastasından 15'i entübe. 2 si taburcu olmuş 4 hekim ve 12 sağlık çalışanı korona şüphesi ile takip edilmekte.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020, 02:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100