Şule Çet davasında karar

Şule Çet davasında sanık Çağatay Aksu müebbet ve 12 yıl 6 ay, Berk Akand ise 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Şule Çet davasında karar

Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet'in ölümüne ilişkin sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand'ın "cinayet", "nitelikli cinsel saldırı" ve "hürriyeti tahdit" suçlarından yargılandığı davanın altıncı celsesinde karar çıktı. Mahkeme heyeti, sanık Çağatay Aksu’nun müebbet ve cinsel saldırı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan da 12 yıl 6 ay hapsine, sanık Berk Akand’ın ise 18 yıl 9 ay hapsine hükmetti.
Üniversite öğrencisi 22 yaşındaki Şule Çet’in geçen yıl Ankara’da bir plazanın 20'nci katından düşerek şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmesine ilişkin devam eden davada karar açıklandı.

Bir önceki duruşmada mütalaasını açıklayan savcılık, tutuklu sanık Çağatay Aksu'nun "cinayet, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve nitelikli cinsel saldırıdan" ve tutuklu sanık Berk Akand'ın "cinayete yardım, nitelikli cinsel saldırı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından cezalandırılmalarını istedi.

Savcı mütalaasında Aksu’nun müebbet hapis cezasının yanı sıra 30 yıl, Akand’ın ise 40 yıl hapisle cezalandırılmalarını talep etti.

Sanıklar son savunmalarını yapıyor

Sanık Çağatay Aksu, son savunmasını yapıyor. Aksu, “Bu yargılandığım davada neden yargılandığımı bilmiyorum. Sinir krizleri geçiriyorum. Ne tecavüz edebilirim, ne öldürebilirim. Ben yapmadım. Şule'ye dokunmadım. Delil bulabiliyorsanız asın beni. Suçsuz yere yargılanıyorum" dedi.

Mahkeme Başkanı: Düştüğü sırada ayakkabıları ayağında mıydı?

Çağatay Aksu: Ben görmedim. Ben sadece ayak bileğinden tuttum, aşağı atlamaya çalışırken. Şule'nin üzerinde kadın pedi vardı. Tecavüz edilip yerine mi konuldu? Bunu anlamak mümkün değil. Mümkün olmayan şeylerden yargılanıyorum. Savunmamı yapamadım burada. Arkada yetmediğim küfür kalmadı. Şule'nin haksa benimki hak değil mi? Suçsuzum.

Beraatini talep etti

Aksu: Takdir sizin. Gerekirse bir daha videoları izleyin.  Namusum üzerine yemin ederim. Bir tane yalan söylemedim. 45 gün psikolojik tedavi gördüm.  Ben sizin vicdanınıza çok güveniyorum. Beraatimi talep ediyorum.

Sanık AKAND son sözünü söylüyor

Berk Akand: Güvenliğin üzerine yürümedim.  Uyumasam bile içeri duymam mümkün değil. Müzik sesi çok yüksekti. Duymam mümkün değil. Kimseye yardım etmedim. Çağatay Aksu'ya dahi yardım etmedim. Bu suça yardım etseydim kendi kafama sıkmış olurdum.

Sanık avukatı düştü

Sanık avukatı Levent Ekmen: Belki hava almak için eğilirken düştü. Ardından şöyle savunma yaptı: Şule zorla tutuluyorsa, defalarca çıkış kapısından geçmiş. Neden gitmedi. Olay yerinde darp yok. Tecavüz yok. DNA yok. Hiçbir şey yok. Oratada delil yok. Maktül Şule boyuna göre yapılı hiç direnmemiş. İddia edilen boğuşma. Neden sanıkların üzerinde yok? Çağatay’a ait bir tane DNA yok.  Şule’nin elindeki saç intihar ettiğini gösteriyor. Şule neden direnmedi? Şule tecavüze karşı mücadele etmemiş. Öldürülmeye karşı mücadele etmemiş. Şüpheden sanık yararlanır hükmü gereği beraat kararı kurulmasını istiyoruz. Ortada delil yok. Delilerler de karartılmadı. Sosyal medya yüzünden bu dava buraya geldi. Berk’in olaydan haberi yok. Berk’in suçlu olması kamuoyu baskısından dolayı. Kamuoyu baskının etkisi altında kalmadan karar vermenizi istiyorum. Gece yatarken başınızı yastığa rahat koyun. Vicdanınıza bırakıyorum. Berk’in tahliyesini talep ediyorum. Sosyal medyada Cadı avcıları yüzünden buradayız. Avukat Ekmen savunması sırasında ayrıca, #SuleCetİcinAdalet etiketini şikayet etti.

Karar açıklandı 

Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet'in ölümüne ilişkin sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand'ın "cinayet", "nitelikli cinsel saldırı" ve "hürriyeti tahdit" suçlarından yargılandığı davanın altıncı celsesinde karar çıktı. Çağatay Aksu'ya müebbet hapis cezası verildi. Berk Akand’a, 18 yıl 9 ay hapis cezası verildi.


 

YORUM EKLE

banner101

banner100