banner112
banner111

'Soruşturmanın takipçisi olacağız'

İzmir'de Karabağlar ilçesinde bir okulda görevli İngilizce öğretmeninin iki kız öğrenciyi taciz ettiği iddiası üzerine, öğretmen D.E. görevden alınarak, hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı. Veliler ise konunun takipçisi olacaklarını vurguladı.

'Soruşturmanın takipçisi olacağız'

Karabağlar ilçesinde bulunan okulda görevli 67 yaşındaki İngilizce öğretmeni D.E.'nin 10'uncu sınıfa giden S.A. ve M.Ö. isimli iki öğrencisini taciz ettiği iddia edilmişti. Hakkında işlem başlatılan D.E., İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, açığa alınarak, görevinden uzlaştırıldı. D.E, hakkında adli ve idari soruşturma açıldı. Veliler ise, durumun takipçisi olacaklarını ifade ederek, öğretmenin ağır ceza alabilmesi için elinden gelenleri yapacaklarını söyledi. Öğrenciler, taciz olayının 15 gün önce yaşandığını ifade ederek, okul yönetiminin konuyu örtbas etmeye çalıştığını öne sürmüştü. Öğrencilerden M.Ö, öğretmenin davranışlarının uzun zamandır farklı olduğunu ifade ederek, “Uzun zamandır bize karşı farklı davranışları vardı. Bize 'güzelim' diye hitap ediyordu. Bana elle temasta bulundu. Bense uzakta durmaya çalıştım ama her sabah aynı otobüsle okula geliyoruz, uzak durmaya çalışıyoruz” demişti.

Temasta bulundu

Bir diğer öğrenci S.A da, “Derste tahtaya kalktım. Kalktığımda arkama geçti, bana temas etti. Bana yaklaşmadan önce bana göz kırptı. Yanıma gelip, elini omzuma koydu. Çok tedirgin oldum. Bütün okul, bu hocadan şikayetçi. Ailem de ilk etapta susmamı söyledi ancak daha sonra onlar da susmanın doğru bir yol olmadığını ve şikayetçi olmamız gerektiğini söyledi. Bunun üzerine şikayetçi olduk. Onun bir daha o okulda olmasını istemiyoruz. Dersten de soğudum” ifadelerini kullanmıştı. Olayı yaşadıktan sonra ailesinden sakladığını söyleyen S.A., şöyle konuşmuştu: “Tacizi 10 gün boyunca ailemden sakladım, kimseye bir şey söyleyemedim. Sonrasında ailemle paylaşınca okul yönetimiyle paylaşmamızı istedi. Gidip okul müdürümüz İ. Ç. ile görüştük. Fakat bize susmamızı söyledi. Bizi susturdu. Çok korktum, dolayısıyla sustum. Ancak daha sonra içimde tutamayınca ailemle tekrar konuştum sonrasında ise ifade vermek için polise başvurduk.”

Daha önce de yaşandı

Öğrenci velilerinden H. K de, öğretmenin görevden alınması çağrısında bulunarak,“Bu adamın öğretmenlik yapmasını istemiyoruz, görevden alınması için ne yapmamız gerekiyorsa yapacağız. Milli Eğitim Müdürlüğü'ne de şikayet edeceğiz. Bu okulun yeri zaten çok kötü. Kulağımıza, okulda her gün kötü bir olayın yaşandığı geliyor. Biz de çocuklarımız için endişeliyiz. Taciz olayları daha önce de yaşanmıştı. Görevden alınmasını istiyoruz” demişti. Bir diğer veli S.B. ise, “İlk duyduğumda kızıma inanamadım. Yanlış anlamıştır diye düşündüm ancak sonra tekrar konuştum ve şikayetçi olmamız gerektiğini düşündüm. Şikayetçiyiz, arkasında da duracağız. Bizim kızlarımız değil, o utanacak ve görevden alınması için elimizden geleni yapacağız” demişti. Öğrencilerini elle ve sözlü olarak taciz ettiği iddia edilen öğretmen D.E.'nin geçtiğimiz yıl da bir öğrencisini taciz ettiği gerekçesiyle soruşturma geçirdiği, bu soruşturma devam ederken aynı okulda görevine devam ettiği ileri sürülmüştü. S.A. ve M.Ö. İfadeleri alınmak üzere Buca Emniyet Müdürlüğü Çocuk Büro Amirliği'ne götürülmüştü. Gökçe ADAR

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2021, 17:57
YORUM EKLE

banner101

banner100