banner109

Soma Katliamı'nın sorumluları infaz düzenlemesi ile hapisten çıkıyor!

301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma Katliamı'nın sorumlularından olan Akın Çelik ve Ertan Ersoy infaz düzenlemesiyle hapisten çıkıyor.

Soma Katliamı'nın sorumluları infaz düzenlemesi ile hapisten çıkıyor!

301 işçinin hayatını kaybettiği Soma Katliamı'nda sorumluluğu olduğu mahkeme kararıyla tescillenen iki kişi, infaz paketi sayesinde önümüzdeki günlerde hapisten çıkacak.

Halk TV'den Can Bursalı'nın haberine göre; madenin patronu Can Gürkan'ın tahliye edildiği davada 18 yıl 9 ay hapis cezası alan Akın Çelik ve Ertan Ersoy'un hapiste kalacağı süre, infaz düzenlemesinden önce 12 yıl 6 ay olarak hesaplanıyordu.

İnfaz düzenlemesi yasalaşınca, cezanın yarısında indirime gidildi, hapiste kalacakları süre 9 yıl 4 aya düştü. Düzenlemeyle gelen bir defaya mahsus 3 yıllık denetimli serbestlikle, Akın Çelik ve Ertan Ersoy'un hapiste kalacağı süre 6 yıl 4 aya düştü.

Böylece, katliamda sorumluluğu olduğu mahkeme kararıyla onanan ve 16 Mayıs 2014'dan bu yana hapiste olan Çelik ile Ersoy, önümüzdeki günlerde cezalarını tamamlayacak, hapisten çıkacak. Akın Çelik ve Ertan Ersoy'un 2025 yılına kadar hapiste kalması gerekiyordu. Davadan hüküm giyen diğer iki isim Ramazan Doğru ve İsmail Adalı'nın ise 2028'e kadar hapisten çıkamamaları gerekiyordu ancak onların da hapiste kalacağı süre azaldı, 2022 yılında tahliye olacaklar.

Dava süreci

Soma Katliamı’nın ardından Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, Teknik Müdür İsmail Adalı, Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy ve Emniyet Teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik tutuklanmıştı. Davanın ilk duruşması, 13 Nisan 2015’te Akhisar’da başlamıştı. Aileler, her duruşmada davanın görüldüğü salona yürüyerek adalet talep etmişti.

Davanın 11 Temmuz 2018’deki karar duruşmasında, 5 tutuklu sanığın 15 yıl ile 22 yıl 6 ay arasında değişen hapisle cezalandırılmasına, 9 sanığın adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına, aralarında Alp Gürkan’ın da olduğu 37 sanığın ise beraatine karar verilmişti. Can Gürkan, ‘taksir’den sadece 15 yıl ceza almıştı. Mahkeme Gürkan’ın 3 yıl süreyle maden işletmeciliğinden men edilmesine de hükmetmişti.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi, 18 Nisan 2019’da, tutuklu sanıklara verilen cezaları yerinde bulmuştu. Daire ayrıca, Can Gürkan’ın yurt dışı yasağı konularak tahliye edilmesine karar vermişti ve 3 yıl süreyle maden işletmeciliğinden men edilmesine ilişkin kararı kaldırmıştı.

YORUM EKLE

banner97

banner96