Sıfır gelecek grevi

23 Eylül’de New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres yönetiminde gerçekleşecek BM İklim Eylem Zirvesi’nde, küresel ısınmayı 2030 yılında 1,5 derece sınırında tutmak için gerekli adımları içeren somut planların duyurulması bekleniyor.

Sıfır gelecek grevi

Haber/ Engin Yavuz

Zirve’den hemen önce ise, Greta Thunberg’in öncülüğü ile başlayan iklim grevinin büyümesiyle, 20-27 Eylül tarihleri dünyanın dört bir yanında küresel iklim grevi haftası ilan edildi.

20-27 Eylül arasında dünyanın dört bir yanında gerçekleşecek iklim grevlerine “Sıfır Gelecek” adı altında bir araya gelen Türkiye’deki ekoloji ve çevre kurumları da destek verecek. Sıfır Gelecek kampanyası, 20 Eylül’de ve sonrasında gerçekleşecek etkinliklerle iklim krizini kamuoyunun gündemine taşımanın yanı sıra, Türkiye’deki karar alıcıların bir an önce iklim krizine karşı acil ve adil planlama yaparak 2030’a kadar sıfır karbonlu bir geleceğe yönelik somut adım atmalarını talep ediyor.

İzmir’de saat 15.00’da Alsancak İskele önündeki buluşmanın ardından, ilk grevi öğrenciler gerçekleştirilecek. Saat 17.00'de İklim Buluşması Basın Açıklaması yapılacak. İzmir İklim Yürüyüşü saat 18.00'de gerçekleştirilecek. Saat 19.00'da ise Kültürpark'ta İzmir İklim Festivali düzenlenecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erol altinmekik
Erol altinmekik - 1 yıl Önce

İnternetten aldım

banner92