Şiddet Hepimizi Hasta Eder, Sağlıkta buluşalım

İzmir'de, Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası Ege Şubesi, şiddetsiz toplum dileğiyle 'Şiddet Hepimizi Hasta Eder, Sağlıkta buluşalım' adlı karikatür sergisi açtı.

Şiddet Hepimizi Hasta Eder, Sağlıkta buluşalım

İzmir'de, Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası Ege Şubesi, şiddetsiz toplum dileğiyle 'Şiddet Hepimizi Hasta Eder, Sağlıkta buluşalım' adlı karikatür sergisi açtı.

Çetin Emeç Sanat Galerisi'ndeki karikatür sergisinin açılışına Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Dr. Murat Bolat, Genel Sekreteri Dr. Can Kirişçi, Genel Mali Sekreter Dr. Mehmet Suözü, Genel Örgütlenme Sekreteri Dr. Hüseyin Koputan ve Genel Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Ebe Kezban Yiyit, sendika üyeleriyle kalabalık bir davetli topluluğu katıldı. Sendika Genel Başkanı Dr. Murat Bolat, Son yıllarda şiddetin her türlüsü giderek artan bir gündem oluşturduğunu, bunun temelinde ise iletişim sorunları, bilgi eksikliği, ifade yetersizliği yer aldığını, buna karşılıklı saygı, hoşgörü eksikliği, ahlaki ve eğitim noksanlığı eklenince boyutunun her alanda arttığını söyledi. Bolat, "Şiddet kadına, çocuğa, çalışana, hayvan dostlarımıza yönelik yaşandığı gibi sağlık çalışanları da bundan payını almaktadır. Biz sendika olarak sağlıkta şiddetin her iki tarafını bir araya getirip farkındalık yaratarak karşılıklı anlayış ve hoşgörü dilini geliştirmek, birbirimizi 'iyileştirmek' istedik. Bu amaçla yaşadıklarımızı görsel olarak sunup, çözüm yollarını beraber bulabilmek için 'Şiddet hepimizi hasta eder, Sağlıkta buluşalım' Sergisinde buluşmak istedik. Zira yıllardır bu konudaki hukuki ve resmi taleplerimiz ilgili makamlarca karşılık bulmadı. Özellikle sağlıkta şiddet yasası konusunda hiçbir adım atılmadı. Ve biz de aslında biliyoruz ki pek çok konuda var olan yasalar da çoğu zaman engelleyici olamamaktadır. Bu nedenle halkımız ile beraber daha uygulanabilir daha etkili ve sürdürülebilir çözümler bulabileceğimize inandık. Sağlık sisteminin ayrılmaz tarafları olan sağlık çalışanları, hastalar ve hasta yakınları olarak birbirimize sahip çıkmalı ve sistemden kaynaklanan sorunların bizi karşı karşıya getirmemesi için birlikte çaba sarf etmemiz gerektiğini düşündük" dedi.

'Şiddet Hepimizi Hasta Eder, Sağlıkta buluşalım' adlı karikatür sergisi 20 Mart'a kadar gezilebilecek. DHA

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2018, 16:58
YORUM EKLE