Sargassum korunması gereken bir tür

İzmir’in Dikili ilçesi kıyılarında görülen Sargassum uzmanları ikiye böldü. Prof. Dr. Barbaros Çetin'in tehlikeli olduğunu ileri sürdüğü Sargassum için, Prof. Dr. Ergün Taşkın ise, “Zararı değil, yararı vardır” dedi.

Sargassum korunması gereken bir tür

Haber/ Didar DEMİRCİ

Prof. Dr. Barbaros Çetin, Dikili kıyılarında görünen sargassumun (kahverengi alg) deniz ekosistemini olumsuz etkileyeceğini öne sürdü. Prof. Dr. Ergün Taşkın ise, “Temiz ve derin suda yaşar. Zararı değil, yararı vardır” dedi.
Taşkın, Sargassum’un korunması gereken bir tür olduğunun altını çizerek, “Sargassum’un kendisi korunması gereken, tehdit altında bulunan bir tür. Bu yapılan haberler tamamen yanlış! Sargassum’u sadece temiz ve derin sularda görebilirsiniz. Ancak mevsim geçişlerinde dalga ve akıntıyla beraber kıyıya vurabiliyor. İnsana hiçbir zararı yoktur. Tam tersine yararı vardır. Akdeniz Ekosisteminde en değerli türlerden biri! Balıkların yumurtlama alanı, diğer türlerin korunma ve beslenme alanıdır. Çok yoğun gelişirse endüstriyel alanda da kullanılabilir. Alginat ham maddesi olarak kullanılır. Çoğaldığı zaman çok ekonomik bir türdür. Ama şu an toplama yetkimiz yok. Çünkü türü yok olma tehlikesi altında. Akdeniz’de tehlike altındaki ve korunması gereken türler arasında listelenmektedir” diye konuştu.

Taşkın, ayrıca kirlilik olduğunda Sargassum’un yok olduğuna dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2021, 17:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Solmaz
Murat Solmaz - 2 ay Önce

Deniz ekosistemini olumsuz etkiler demedi Barbaros Çetin. Açıklamasını tam okuyun.

Mehmet Yücel Özbek
Mehmet Yücel Özbek - 2 ay Önce

Doğru bilgi yokluğu zararlı varlığı temiz deniz demektir