banner109

Salgının seyrinin kontrolü imkansız

SES İzmir Şubesi, pandemi sürecinde sağlık emekçilerinin yaşadığı sorunları dile getirdi. Açıklamada, “İllerde nitelikli filyasyon çalışmasının dahi yapılmaması nedeniyle salgının seyri kontrolü imkansız hal almıştır” denildi.

Salgının seyrinin  kontrolü imkansız

Haber/ Didar DEMİRCİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınının etkileri Türkiye’de artarak devam ediyor. SES İzmir Şubesi, açıklama yaparak pandemi sürecinde sağlık emekçilerinin yaşadığı sorunları dile getirdi. Açıklamayı SES İzmir Şube Eş Başkanı Nursel Yücesoy okudu. Pozitif ve temaslı olan sağlık emekçilerinin çalıştırmaya devam ettirildiğini belirten Yücesoy, “Bu durum hem pozitif sağlık emekçilerinin iyileşme haklarını ortadan kaldırmak anlamına gelmektedir; hem de birlikte çalıştıkları sağlık emekçilerini ve hizmet alanlar için bulaşı artıracak önemli bir risk oluşturacaktır. Sağlık Bakanlığı 1 Haziran sonrası normalleşme adımlarının yarattığı sonuçları dikkate almalı ve bundan sonraki süreçte atılacak adımlarda halkımız ve sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin sağlığını riske atmaktan vazgeçmelidir” diye konuştu.

Durma noktasına geldi

Pandemi süresince sağlık hizmetlerin durma noktasına getiren durumun, sağlık hizmetlerinin piyasalaştırılması ve iktidarın kendini yeniden yaratmak amacıyla uyguladığı popülist sağlık politikalarının sonucu olduğuna dikkat çeken Yücesoy, “Sağlık alanında atılan yanlış adımlar sağlık hizmetlerinin zarar görmesine neden olurken, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin yaşamlarını doğrudan tehdit etmektedir” dedi. Diğer ülkelerde iktidarların sağlık çalışanlarının haklarında ve sağlık sistemlerinde iyileştirmeler yaparken, Türkiye’de hiçbir iyileştirme olmadığı hatta üzerine neoliberal talanın sürdüğünü vurgulayan Yücesoy, şöyle konuştu: “İktidarın, Kovid-19’un, maddi külfetinden kurtulmak için, SGK genelgesi ile sağlık ve sosyal hizmet alanında meslek hastalığı ve iş kazası statüsünden çıkarması, sağlık alanında tüm kaynaklarını Şehir Hastaneleri gibi talan ve rant amaçlı adımlara, uygulamalara aktarması önceliğini ve biz sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine bakış açısını ve verdiği değeri ortaya koymaktadır. Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri Sağlıkta Dönüşüm adı altında getirilen yeni sağlık sisteminin yarattığı sorunlar nedeniyle tükenmişlik hali içindeyken, pandemi kapsamında bilimsellikten uzak, sağlık emekçilerinin taleplerini görmezden gelen, haklarını gasp eden uygulamalar hayata geçirilmektedir.”

Mücadele halka yüklenemez

Yücesoy son olarak şu ifadelere yer verdi: “Fabrikalarda, sokaklarda, kamu kurumlarında gerekli toplumsal ve ekonomik önlemleri ve adımları atmayan iktidar, artan vaka sayılarını vatandaş davranışına indirgeyerek pandemiyle etkin mücadele ciddiyetini de ortaya koymuştur. Pandemi mücadelesinin sorumluluğunu sadece halka yükleyip, koruyucu ve önleyici tedbirleri yerinde ve doğru alamamak iktidarın en büyük başarısızlığıdır ve salgınla etkin mücadeleye de zarar vermiştir. Bugün illerde nitelikli filyasyon çalışmasının dahi yapılmaması nedeniyle salgının seyri kontrolü imkânsız hal almıştır. Tüm bu olumsuzluklar sonbahar dönemi ile birlikte sağlık sisteminde daha da ciddi sorunlar ortaya çıkaracağı bir gerçektir. Biz sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak halkımızı iktidarın umursamazlığı karşısında kendi önlemlerini almaları konusunda uyarıyoruz.”

Koçak: Zam yapılmalı

Türk Sağlık Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Barış Koçak, sağlık çalışanlarına emeklerinin karşılığının verilmediğini belirterek, “Çalışana tek ödeme verilsin o da maaşa zam olsun talebimizin yapılması gereken tek düzenleme olduğunu hatırlatıyoruz. Ayrımcılık içeren, adaletsiz olan ve derde derman olmayan bu düzenleme yanlıştır. Maaşlara zam tek kabul edeceğimiz düzenlemedir. Bakanlık bunu mutlaka gerçekleştirmelidir” dedi.
 

YORUM EKLE

banner97

banner96