Şadan Gökovalı'yı kaybettik

Gazetemiz yazarlarından İzmir Gazeteciler Cemiyeti üyesi duayen gazeteci, yazar Prof. Dr. Şadan Gökovalı'yı kaybettik.

Şadan Gökovalı'yı kaybettik

İzmirli gazetecilerin hocası, muhabir, akademisyen Halikarnas Balıkçısı'nın manevi oğlu olarak eserlerini ölümünden sonra yayımlayan, tüm kitaplarına ön söz yazan, Balıkçı'nın manevi mirasını yaşatan kişi bilinen Prof. Dr. Şadan Gökovalı yaklaşık 1 haftadır tadevi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Şadan Gökovalı  geçtiğimiz hafta pazartesi günü halsizlik, kalp çarpıntısı vb. rahatsızlıklarla Ege Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları bölümüne yatırılmıştı. Genel durumu kötüleşen Gökovalı bugün yaşam mücadelesini kaybetti.

Şadan Gökovalı için kendisinin arzusu üzerine geçtiğimiz sene Konak Belediyesi tarafından adı verilen oturduğu sokakta İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından sade bir tören düzenlenecek. Şadan Gökovalı yine vasiyet ettiği üzere Muğla Akyaka'da toprağa verilecek.

Şadan Gökovalı kimdir?

1939 yılında Muğla’nın Gökova beldesinde doğdu. Orada başladığı ilkokulu Ula’da, ortaokulu Muğla’da bitirdi. Aydın Ticaret Lisesinin ardından İzmir İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden 1962 yılında diploma aldı.

1959 tarihinde İzmir’de yayınlanan Ege Ekspres Gazetesinde başladığı profesyonel gazeteciliği, TRT’de yapımcı ve yönetici olarak sürdürdü. Daha sonra Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulunda öğreticiliğe başladı. Profesyonel Ülkesel Rehber oldu. Gazetecilik Başarı Armağanı yarışmalarında özellikle araştırma, dizi yazı, turizm vb dallarında birçok birincilik ve derece aldı. 1964 yılında Ege Ekspres’te yayınlanan “İzmir’in Asırlıkları” başlıklı yazı dizisi ile birinci ve tüm eserler arasında en yüksek puanı aldığı için “Yılın Gazetecisi” seçildi. Aldığı diğer ödüller arasında “Efes”, “Fethiye” ve “Bergama”yı en iyi anlatan yazar, Türk Dil Kurumu Radyo Tv Ödülü, “Anadolu Uygalığına Katkı”, “Son 10 yılın İzmir Turizmine En Büyük Hizmet” gibi ödüller de yer almaktadır.

2002 yılında profesör oldu. Ege Universitesi’nden sonra Yaşar Üniversitesi’nde de öğretim üyeliği yaptı. Üniversitelerde okuttuğu derslerle ilgili notların yanı sıra, ülkemizin başlıca turistik yöreleri konusunda çeşitli dillerde yayınlanmış 30 kadar kitabı vardır. 2009 yılında “Meslekte Altın Yıl” ı kutladı.

Önemli sanat ve düşün insanlarımızdan Halikarnas Balıkçısı ve Azra Erhat tarafından “manevi evlat” edinildi.

Muğla Acik Hava Tiyatrosu’na, Doğduğu Gökova’da bir caddeye, Muğla’nın Akyaka beldesinde ve Alsancak’ta yaşadığı sokağa adı verilmiştir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2021, 18:18
YORUM EKLE

banner97

banner96