Rapor tekrar incelenecek

Rapor tekrar incelenecek
İzmir'de yolun karşına geçmek isterten otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybeden Bora Aşçılar'ın davası ile ilgili bilirkişi raporunun İstanbul'a gönderilerek incelenmesine karar verildi

İZMİR'de, gitar kursuna giderken, yolun karşına geçen Bora Aşçılar'a (16) otomobiliyle çarparak, ölümüne neden olmakla suçlanan tutuksuz sanık Mehmet Emrah K.'nin (45) yargılandığı davada, kazayla ilgili bilirkişi raporunun İstanbul Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi'ne gönderilerek, incelenmesine karar verildi. Olay, geçen 24 Mart'ta, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı Göztepe Köprüsü yakınlarında meydana geldi. Lise ikinci sınıf öğrencisi Bora Aşçılar, gitar kursuna giderken, yolun karşısına geçmek istediği sırada, Mehmet Emrah K.'nin kullandığı otomobilin kendisine çarpmasıyla ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan Aşçılar, tüm müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi. Kaza sonrası yapılan kontrolde, kanında 1.03 promil alkol tespit edilen sürücü, emniyetteki ifadesinin ardından sevk edildiği adliyede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Soruşturmayı yürüten savcı, sürücü Mehmet Emrah K. hakkında 'bilinçli taksirle ölüme neden olma' suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

ADLİ TIP'A GÖNDERİLECEK
İzmir 27'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına sanık Mehmet Emrah K. katılmazken, Bora Aşçılar'ın babası Rıfat Osman Aşçılar, annesi Hayal Aşçılar, tarafların avukatları ve gencin arkadaşları duruşmada hazır bulundu. Aşçılar ailesinin avukatı Ahmet Sinan Sürücü, "Bilirkişi raporuna karşı yazılı beyanda bulunduk, raporu kabul etmiyoruz. Biz uzman görüşü sunmuştuk. Bilirkişi raporu, uzman görüşüne uygun değil. Bu sebeple de dosyanın teknik bir üniversiteye gönderilerek, tekrar rapor alınmasını talep ediyoruz" diye konuştu.
Sanık avukatı Mustafa Nevhan Akyıldız ise "Bilirkişi savunma lehine olan delileri değerlendirmemiştir. Özellikle aydınlatmanın olmadığına dair sunduğum fotoğraflar da bilirkişi tarafından değerlendirilmemiştir. Bilirkişi raporunu kabul etmiyoruz" dedi.
Sanık avukatının ardından söz alan baba Rıfat Osman Aşçılar, "Ben, kaza tespit tutanağını kabul etmiyorum. Ayrıca bilirkişi raporunu da kabul etmiyorum. 1.03 promil alkollü bir kişinin 16 yaşındaki bir çocuğa çarpmasını kaza olarak nitelendirmiyorum. Cinayet olduğunu düşünüyorum. Ayrıca durduktan sonra kaçmaya çalışmış ve lastikleri patladığı için kaçamamış. Ben, Bora'yı kaybettikten sonra kendimi iki noktaya adadım. 'Boralar ölmesin' ve trafikte 'Bora yasası' oluşsun. Tüm çabam bu. Ayrıca sanığın tutuklanmasını istiyorum" diye konuştu. Hakim, dosyanın İstanbul Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi'ne gönderilerek, tarafların kusurlarının belirlenmesine, varsa raporlardaki çelişkilerin giderilmesine ve Aşçılar ailesinin teknik bir üniversiteden ek rapor alınması isteğinin reddine karar vererek, duruşmayı erteledi. Mehmet GÜNEY-DHA
Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2017, 09:02
YORUM EKLE

banner92