banner109

Pembe bileklik hayat kurtarır

İzmir Kent Konseyi ve MEMEKANDER, meme kanserine farkındalığı artırmak amacıyla “Pembe Bileklik Dağıtım Kampanyası” düzenledi. Konuya ilişkin, MEMEKANDER Yönetim Kurulu Başkanı Ayfer Haydaroğlu, “-Pembe Bileklik- meme kanserinde lenfödem farkındalığı için uluslararası kabul görmüş bir simgedir” dedi.

Pembe bileklik hayat kurtarır

Haber / Didar DEMİRCİ

İzmir Kent Konseyi, İzmir Kent Konseyi Engelli Meclisi ve MEMEKANDER, meme kanserine karşı farkındalığı artırmak amacıyla “Pembe Bileklik Dağıtım Kampanyası” düzenledi. Kampanya kapsamında İzmir Kent Konseyi önünde pembe bileklik dağıtıldı. Öte yandan konuya ilişkin İzmir Kent Konseyi ve MEMEKANDER’in basına ortak açıklama yaptı. Açıklamayı MEMEKANDER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu, okudu. Haydaroğlu, meme kanserinin oluşmasına neden olan etkenleri sıralayarak, “Pembe bileklik, takan kişiye lenf ödem riski taşıdığını, uyması gereken kurallar, dikkat etmesi gereken davranışlar olduğunu hatırlatır. Hasta ne kadar dikkatli olursa olsun, istenmeyen bir trafik kazası yahut bayılma gibi nedenlerle tıbben bilinçsiz durumda kalabilir. Böyle bir hastaya tıbbi müdahale sırasında sağlık görevlileri farkında olmadan bu koldan damar yolu açabilir, tansiyon ölçebilir ya da sıcak-soğuk kompres uygulayabilir. Bu müdahaleler lenf ödem gelişmesi açısından ciddi risk faktörleridir. Pembe bileklik, sağlık personeline bilgi veren, uyaran özel bir simgedir. Sağlık personeli ve başkaları pembe bileklik takan kişinin koltuk altında lenf bezi olmadığını anlar, bilir. “Pembe Bileklik” meme kanserinde lenfödem farkındalığı için uluslararası kabul görmüş bir simgedir” dedi.

Yaşamsal bir çalışmaya katkı sunuyoruz

Bilekliklerin evde kullanılan deterjanlara, sabunlara, güneşe, denize dayanıklı ve meme kanserinin rengi olan pembe renkli elastik, silikon bir malzemeden üretildiğini, Banyo yaparken, eller yıkanırken bilekliği çıkarmaya gerek olmadığını dile getiren Haydaroğlu, “Meme Kanseri ile Savaşım Derneği (MEMEKANDER)’in 2019 yılında gerçekleştirdiği “Pembe Bileklik” projesi kapsamında İzmir Kent Konseyi ve İzmir Kent Konseyi Engelli Meclisi ile pembe bileklerin ücretsiz dağıtımı yapılmaktadır. 1-8 Nisan 2021 tarihleri arasındaki Kanser Haftasından başlayarak, pembe bilekliklerimizi meme kanserli koltuk altı lenf bezleri çıkarılmış hastalara, bu hastalara verilmek üzere hastanelerin cerrahi servislerine, meme cerrahlarına ve radyoterapi ünitelerine ücretsiz dağıtmaya başlıyoruz. İhtiyaç duyan kişiler meme cerrahisi olan hastanelere, MEMEKANDER’e ve İzmir Kent Konseyi’ne başvurabilirler. Biz, İzmir’de pembe bileklikle yaşamsal bir çalışmaya katkıda bulunduğumuza inanıyoruz. Elbette her çalışma gibi bu çalışmamızın da meme kanseri yaşayanların, yakınlarının ve sağlıkçıların katkı ve katılımıyla çoğalacağını biliyor, onları da birlikteliğimize davet ediyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE

banner97

banner96