Özkanlar pazarı esnafı isyanda

Özkanlar pazarı esnafı, kendilerine yeni yer gösterilmediği gerekçesiyle protesto eylemi düzenledi.

Özkanlar pazarı esnafı isyanda

İzmir'in Bayraklı ilçesinde mahkeme kararıyla kapatılan Özkanlar pazarı esnafı, kendilerine yeni yer gösterilmediği gerekçesiyle protesto eylemi düzenledi.

Eski Sümerbank önünde aileleriyle toplanan eski Özkanlar pazarı esnafı, pazaryerini kapatılması ve kendilerine yeni yer gösterilmemesini protesto etti. Pazar esnafı ve aileleri, ellerinde Türk bayrakları, ekmek ve dövizler taşıyarak, yanlarında getirdikleri tencere ve kapakları birbirine vurdu.

Pazarcılardan Faysal Acar, grup adına yaptığı açıklamada, semt pazarının mahkeme kararıyla kaldırıldığını, buna karşılık belediyelerin esnafın mağduriyetine yönelik hiçbir çözüm üretmediğini ileri sürdü. Sorunun çözümü için İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen başkanlığında bir heyetin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü hatırlatan Acar, şöyle konuştu:

"Kılıçdaroğlu ile yapılan görüşme sonrası esnafımız umutlanmıştı. Özkanlar pazarında tezgahı olan esnaf İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı ve Bornova Belediyesi üçgeninde sorunlarına çözüm aramışlardır. El birliği ile çözülmesi gereken bu sorun ne yazık ki bir türlü çözülememiştir. Bu belediyeler topu birbirlerine atarak esnafın mağduriyetini artırmaktadır. Esnafın söz verip sözünü tutmayan bu belediye başkanlarına güveni kalmamıştır. Onları ekmeğimiz ve çocuklarımız adına kınıyoruz."

Grup, açıklama sonrası dağıldı.

NE OLMUŞTU?


Bayraklı’nın Özkanlar semtinde 30 yıldır her cumartesi günü sokak aralarında kurulan semt pazarı, bu bölgede oturan bazı vatandaşların kaldırılması için açtıkları davanın lehlerine sonuçlanması ve Danıştay tarafından onanması, ayrıca pazarın Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere de uymaması nedeniyle en son geçen 30 Aralık’ta kuruldu. 780 tezgahın yer aldığı pazar için Bayraklı Belediyesi ve pazarcılar yer arayışına girdi. Bu kapsamda Bornova Belediyesi’nden, Kazım Dirik Mahallesi’nde bulunan viyadüğün altındaki alan istendi. Ancak Bornova Belediyesi, o talebe Karayolları Kanunu’nun 8’inci maddesini hatırlatarak olumsuz görüş bildirdi. Kanunun 8’inci maddesine göre, viyadük altlarına ticaret tesisi kurulması ve işletilmesi, her türlü ticaret yapılması ve benzeri faaliyetlerde bulunulmasının yasak olduğu kaydedildi.
Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2018, 16:30
YORUM EKLE