banner109

Muzaffer İzgü'ye duygusal veda

Muzaffer İzgü'ye duygusal veda
Geçtiğimiz cumartesi akşamı hayatını kaybeden 84 yaşındaki yazarımız Muzaffer İzgü dün son yolculuğuna uğurlandı. Çifte törenle uğurlanan usta kalem Doğançay Mezarlığı'na defnedildi.


Haber / Emre DÖKER

Çocuk ve gülmece kitapları yazarı Muzaffer İzgü, dün sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Usta yazar için önce Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde saygı töreni düzenlendi. Törene, İzgü'nün oğlu Ahmet Şahin İzgü, gelini Muhterem İzgü, torunları, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen ve yazarlar Mavisel Yener, Bekir Yurdakul, Hidayet Karakuş, Hüseyin Yurttaş, Dil Derneği İzmir Temsilcisi Gürsel Gezen ve sevenleri katıldı.

ANILARINI PAYLAŞTILAR

Törende söz alan oğlu Ahmet Şahin İzgü, “O benim kahramanımdı, şimdi çocuklarımın, torunlarımın, tüm çocukların dedesi. Bana onunla geçirdiğim 64 yıl yetmedi” dedi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen ise geçen hafta İzmir Gazeteciler Cemiyeti olarak İzgü'yü cenaze töreninin yapıldığı saatlerde ziyaret etmeyi planladıklarını anlattı ve “Ama burada buluştuk. Bir çocuk öykü yarışması düzenlemek istedik. Tek telefonla seçici kurul üyeliğimize katılmıştı. ‘Bu yıl beni affeder misin? Bu yıl pek iyi hissetmiyorum ama gönlüm sizinle’ dedi. Ödül gününde aradım, 'Araç göndersek ödül için çocuklarla kucaklaşmaya gelir misiniz?' diye; yine affımı istedi. Bugün yine geç kaldık. Öyküleri kağıtta isterdi seçici kurul için. Kağıtla, dosya halinde almak isterdi. ‘Ben anlamam o elektronik işlerden, kağıdın kokusunu seviyorum' derdi. 'Kıymayın çocuklara ön elemede hepsi girsin. Bizim işimiz biraz daha uzun sürsün' derdi. Onun yanında, onunla bir şeyler yapabilmiş olmanın onurunu hayatım boyunca taşıyacağım. İzmir edebiyatçılar açısından çok şanslı. Adanalı Muzaffer'in de İzmir ile simgeleştiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

26 AĞUSTOS MESAJI

İzgü'nün 'Kızım' dediği yazar Mavisel Yener, Muzaffer İzgü’nün kitap kahramanlarından olan 'Anneannem' serisinden Hikmet Anneanne'nin dilinden İzgü’ye moral olması için derledikleri bölümü okudu. Yener, şöyle dedi: “Hepimizin başı sağolsun. Gençliğinde kitaplarını okudum. Çocuklarım kitaplarıyla büyüdü. Ben yüzlerce kez onunla birlikte imza günü yapma sevincini yaşadım. Eşi Günsel İzgü’nün yasını tuttuk, beraber ağladık. Çocukluklarımızın pınarlarında yüzlerimizi yıkadık, ne çok güldük, ne çok düşündük, ne çok sevdik. 4 gün önce Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği'nin Onur Ödülü'nü sunmak üzere evine gittiğimizde veda sözcükleri dolaşıyordu dilinde. 29 Ekim’i doğum günü seçmişti kendine, veda için 26 Ağustos’u seçmesi rastlantı olamaz.”
izgu-(2)
BANA OĞLUM DERDİ

Arkadaşı Hüseyin Yurttaş, Muzaffer İzgü’nün son günlerinin kendilerine acı verdiğini anlatırken, “Doktorunun kanser olduğunu onun yüzüne söylemesi, medyada paylaşılması, bir haberle, ölmüş gibi algılanıp taziye için ailenin aranması Muzaffer Ağabey'e ek bir sıkıntı oldu. Çocukluğunu hepimiz zaten biliyoruz. Acılardan gelen kavruk bir çocuk Muzaffer Abi, onu hiçbir zaman bir kenara atmadı ve hep alçakgönüllü kaldı. Onu sonsuzluğa uğurluyoruz, o çünkü bütün kitapları ve anılarıyla sonsuzlukta hep bizimle olacak” dedi. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, partisinin Çanakkale’deki Adalet Kurultayı’ndan geldiğini belirterek, “Ben ve benim gibi sevdiği arkadaşlarına 'oğlum', 'kızım' demeyi seviyordu. Bana 'oğlum' demesi çok hoşuma gidiyordu. Öksüz büyüyen birine bir baba şefkatiyle yaklaşmış. Aslında çocuklar için yazdı ama yazdıklarıyla büyükleri eğitti. Büyükleri yarına hazırladı. Sadece eserleri değil insana yaklaşımı ile de yaşayacak” dedi.

YANIMIZDA OLACAK

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, İzgü'yü birkaç kez ziyaret ettiğini ifade ederken “Her karşılaşmamızda bir ağabey gibi yakın hissettiğimiz bir insandı. İnsan olmak kolay değil. Bu günlerde insani değerleri ayakta tutmak zor. Muzaffer ağabeyimiz böyle biriydi. Son hastane ziyaretimde moral vermek istedim. Yaşarken adını bir yere vermek istiyorduk. Hastane ziyaretimde yorgun gördüm kendisini, 'iyileşin de bir salon yaptık oraya tabelayı beraber koyalım' dedim. Gözleri parlıyordu. Biz tabelayı koyarken o bizlerle olacak. Kültürü yaymak temelini oluşturmak bizim temel görevimiz vasiyeti olarak alıyoruz” dedi.

İSMİ ÖLÜMSÜZLEŞECEK

Törende söz alan sanatçı Menderes Samancılar da, “Datça’dan dönerken ‘İstanbul’da pencereyi açık bırakmışız. Dönüyorum, dönüşte buluşuruz’ dedim. Buluşamadık. Hep konuşurduk. Birbirimizin babası ve oğlu olmuştuk. O Adana’dan İzmir’e gelen bir kara trendi. Biz de dumanının izinden buraya geldik. Hepimizin rüyasıydı. Nur içinde yatsın” diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise bir aydını, üretken yazarı, hepsinden önemlisi büyük bir insanı kaybettiklerini anlatırken, “Anadolu’da bir laf vardır, ‘dolgun başak eğik durur’ diye. Dolu adam başı öne eğik yürür. Dik yürümez anlamındadır. Tevazuyu anlatır. Adana’da doğdu ama 40 yıllık gerçek bir İzmirliydi. Düzenlediğimiz mizah etkinliğine onur konuğu olarak katılmıştı. Konuşmasında ‘mizahı anlamak için zeki olmak gerekir. Mizah topsuz tüfeksiz bir silahtır. Vurdu mu yıkar. Mizahçılar korkmaz. Bu halk beni 3 yıl okuttu. Yedirdi, içirdi, çamaşır verdi. Ben halkıma borcumu hala ödeyemiyorum. Belki de yazdığım 154 kitabın altında yatan budur’ demişti. 3 büyük kültür sanat merkezi projemiz var. 2018 yılının sonuna kadar temelini atmak istiyoruz. Dostlarıyla karar verip o komplekse adını vermekten onur duyarız” diye konuştu.
Konuşmaların ardından törene katılanlar tabutun üzerine karanfil bıraktı. İzgü’nün cenazesi Hocazade Camii’nde çok sayıda İzmirlinin katıldığı namazının ardından Doğançay Mezarlığı'na, eşinin yanına defnedildi.
Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2017, 10:32
YORUM EKLE

banner97

banner96