Mühendisler önerdi: Tüccarlar korunmalı

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, gıda fiyatlarındaki artış ve kriz ile ilgili çözüm önerisi getirdi: Tüccarlar korunsun, hal komisyonculuğu kalksın, hal sayısı 175’ten 30’a insin, meyve sebze dışında diğer tarım ürünleri de hal kapsamına alınsın.

Mühendisler önerdi:  Tüccarlar korunmalı

HABER/ Gökçe ADAR

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, düzenlediği basın toplantısında son günlerde gıda fiyatlarındaki artış ve tanzim satışlarla kriz koşullarının kendini hissettirdiğinden bahsetti. Toplantıda tarımdaki sorunların artık geçiştirilemez ve saklanamaz bir sınıra dayandığı ifade edildi. Yönetim adına basın açıklamasını okuyan komisyon üyesi Okay Serçinoğlu, “Bir ülkede tarım sektöründen yerine getirmesi beklenen işlevler içerisinde halkın gıda ve beslenme ihtiyacının karşılanması ilk sırada yer almaktadır. Bu aynı zamanda ülkenin gıda güvencesi anlamına gelmektedir. Gıda güvencesi, ülke insanının yaşamı için gerekli olan yeterli miktarda, sağlıklı, güvenilir ve besleyici gıdaya fiziksel ve ekonomik olarak sürekli ulaşabilmesini ifade etmektedir. Gıda güvencesi başta devletlerin ve hükümetlerin sorumluluğundadır ve hükümetler bu sorumluluğu yerine getirecek politikaları hayata geçirmekle yükümlüdürler. Son günlerde gıda fiyatlarındaki artış ve tanzim satışlarla iyiden iyiye kendisini hissettiren kriz koşulları tarımdaki sorunların artık geçiştirilemez ve saklanamaz bir sınıra dayandığını ortaya koymaktadır” dedi.

Serçinoğlu, “Bizler TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi olarak mesleki ve toplumsal sorumluluğumuz gereği bundan önce olduğu gibi bugün de karar vericileri ve kamuoyunu uyarma sorumluluğumuzu yerine getiriyor ve bu yasanın sorunları çözmekten uzak olduğunu, hatta sorunları daha da büyüteceğini ifade ediyoruz. Bu kapsamda, yasa taslağında getirilmesi düşünülen değişiklilerle ilgili taslak metin geri çekildiği için tek tek maddelere ilişkin görüşlerimiz yerine, değişiklik öngörülen temel başlıklar üzerinden şöyle bir değerlendirme yapılabilir: Tüccarların korunup, hal komisyonculuğunun kaldırılması, hal sayısının 175’ten 30’a indirilmesi, meyve sebze dışında diğer tarım ürünlerinin de hal kapsamına alınması, hal hakem heyetinden ziraat mühendislerinin çıkarılması, üretici örgütlerinin şirketleşmeye teşvik edilmesi gibi değişiklikler üretilebilir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER