Mezuniyet töreninde üst arama skandalı

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin cuma günü gerçekleşen diploma töreninde, araştırma görevlileri tarafından salona giren öğrencilerin üstü arandı.

Mezuniyet töreninde üst arama skandalı
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin cuma günü gerçekleşen diploma töreninde, öğrenci işleri tarafından salona giren öğrencilerin üstü arandı.

Birgün'ün haberine göre, diploma töreni öncesi cübbelerini giyen öğrenciler, herhangi bir politik protesto girişimine karşı törenin yapılacağı salona girmeden önce araştırma görevlileri tarafından arandı. Ege Üniversitesi’nin mevcut öğrencileri ile mezun öğrencileri, bu uygulamaya sosyal medya hesapları üzerinden tepki gösterdi.

Ege Üniversitesi mezunlarının yayımladığı basın açıklaması şöyle:

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 diploma töreninde; cübbelerini giyen öğrenciler, törenin yapılacağı salona giriş yapmadan önce, araştırma görevlileri tarafından herhangi bir politik protesto girişimine karşı aranmıştır.

Bizler; özgür sinemacılar, özgür gazeteciler, özgür reklamcılar ve özgür iletişimciler olarak, yapılan bu uygulamayı her birimize yapılmış bir hakaret olarak algılıyoruz.

Bizlere okul sıralarında öğretilenler ışığında, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin diplomalı mezunları olarak, bu hareketi reddediyor ve kınıyoruz.

Akıbeti bir dekanın, bir rektörün iki dudağının arasında olan araştırma görevlisi arkadaşlarımız ile bize toplumsal sorumluluk bilinci ile hareket etmenin önemini anlatarak ‘dik durmayı’ öğreten hocalarımıza bir şey söylemek yerine kendilerini vicdanlarıyla başbaşa bırakıyoruz.

Bizi, akademisyenlerini ve üniversitemizi utanç verici duruma düşürdüğü için eleştirel bir pankart görmeye dahi tahammül edemeyen, sansürcü ve baskıcı zihniyetin timsali Ege Üniversitesi Rektörü’nü kınıyor, saygı da duymuyoruz.

Saygılarımızla,

İMZA

Yeşim Yavuzer, Efe Yelbuğa, M Coşkun Tamer, Emek Özkan, Alican Özkeskin, Denizcan Sarı, Mustafa Sayın, Gökhan Sevim, Batuhan Soysal, Anıl Karaca, Berkay Erden, Dilara Eskitoğlu, Erman Uzun, Demet Taşkafa, Mehmet İşler, Onur Deniz, Yağız Barut, Ürgen Tepe.
Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2018, 16:41
YORUM EKLE

banner92