banner109

Menemen'deki katliama itirazlar çığ gibi büyüyor

Menemen'deki katliama itirazlar çığ gibi büyüyor
SİT alanı üzerinde kurulmak istenen taş ocağına karşı 4 mahallenin muhtarlarının yanı sıra 26 vatandaş da dava açtı. Bakanlıkların müdahil olması istendi.

Haber / Umut KARAKOYUN

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Menemen-Manisa mevcut demiryolu hattını genişletmek için başlattığı çalışma, bölgeyi ayağa kaldırdı. Geçtiğimiz hafta Emiralem'de başlayan yeşil isyana, ilçeye bağlı olan ve projeden etkilenen; Bağcılar, Alaniçi, Ayvacık, Karaorman mahalleleri tüzel kişiliklerin yanı sıra 26 vatandaş da katıldı. Demiryolu için gerekli olan hammaddeyi temin edecek taş olacağı ve hazır beton tesisine İzmir Valiliği tarafından verilen ÇED gerekli değildir kararının iptali için İzmir 4. İdare Mahkemesi'ne başvuran bölge sakinleri, dava dilekçelerinde itirazlarını sıraladı. Avukat Rifat Bozkurt'un üstlendiği davada, tesisin yaratacağı sıkıntılar tek tek belirtildi. Alanın, İzmir 2 Numaraları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 3. Derecede Arkeolojik SİT alanı kararının olduğu hatırlatılan dilekçede yine bölgedeki tarım arazilerine değinildi. İlgili işletmenin 198 bin 500 metre kare alan ilave ettiği ve buranın da SİT ile mera vasfı taşıdığı kaydedilen dava dilekçesinde, tesisin faaliyete geçmesi halinde telafisi mümkün olmayan zararların doğacağı belirtildi.

MÜDAHİLLİK ÇAĞRISI

Dilekçede ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın da davaya, müdahil olması için dilekçe gönderilmesi istendi. Dava dilekçesinde, adı geçen bakanlıkların davacıların yanında yer alması gerektiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “Alanın SİT alanı sınırların içerisinde ve bitişiğinde kalması nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın davacılar yanında davaya katılması için dava dilekçesinin bakanlığa gönderilmesi.” Ayrıca projenin mera sınırları içerisinde kalmasından dolayı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın da davacıların yanında yer alması istendi. İzmir Valiliği'ne karşı açılan davada, tesise izin verenleri hakkında da cezai işlemlerin uygulanması gerektiği kaydedildi. Mevcut demiryolu işletmesinin iyileştirilmesi için yapılan proje nedeniyle onlarca ağaç kesildi. Demiryolunun genişletileceği sınırlarda, kesilmesi öngörülen bir çok ağaç bulunuyor. Ayrıca deprem bölgesinde yer alan bölge, patlatılan dinamitler nedeniyle de sorun yaşayacak. Bir diğer çıkmaz ise tarım alanlarının göreceği zararlar.Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2017, 10:31
YORUM EKLE

banner97

banner96