banner112
banner111

Memur başına 750 kişi düşüyor

Büro Emekçileri Sendikası İzmir Şubesi pasaport ve sürücü belgelerinin yenilenmesi ile ilgilenen nüfus müdürlükleri emekçilerinin günlük 750 vatandaşa hizmet vermeye çalıştığını söyleyerek, tepki gösterdi.

Memur başına 750 kişi düşüyor

Pasaport ve sürücü belgelerinin nüfus müdürlükleri tarafından verilmeye başlamasıyla randevu sayısı hızla arttı. Bu iş yoğunluğunun çoğu nüfus müdürlüğünün kapasitesini aştığını belirten Büro Emekçileri Sendikası İzmir Şubesi duruma tepki gösterdi

Nüfus Müdürlüklerinde yaşanan yoğunluğunun emekçiler üzerindeki etkisini anlatan Büro Emekçileri Sendikası İzmir Şubesi, tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Sistem üzerinden oluşturulan randevu sayısı olağanüstü artmış ve çoğu nüfus müdürlüğünün kapasitesini aşmakta bu da personel üzerinde inanılmaz bir iş mobbingine neden olmaktadır. Nüfus çalışanları neredeyse nefes almadan çalışmak zorunda bırakılmakta, temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz, sürekli vatandaş baskısı karşı karşıya bırakılmakta kurum idarecileri ise maalesef durumu izlemekle kalmaktadır.” denildi.

Buca'da personel başına 750 kişi düşüyor

İzmir'de en yoğun nüfus müdürlükleriden biri olan Buca Nüfus Müdürlüğünde, personel başına 750 kişi düştüğünü ve personelin insanıi ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlandığının altını çizen açıklamada, “Bu kadar fazla randevu personelin en temel insani haklarını mola, yemek arası v.b. ihtiyaçlarını artık yok etmektedir. Ayrıca mevcut randevu sayısı randevu dışı eş dost akraba v.b. işi olanların oluşturduğu kalabalıklar insani çalışma koşullarını kaldırmakta pandemi önlemleri, fiziksel mesafe v.b. önlemler tamamen ortadan kaldırılmaktadır.” ifadesi kullanıldı.

'Talepler acil yerine getirlmeli'

Bir çok nüfus müdürlüğünün ortak sorunu olan randevuların bilimsel olarak fiilen çalışan personel sayısına göre düzenlenmesinin acil bir tabep olduğunu vurgulandığı açıklama “ İzmir’de dengeli bir personel dağılımının sağlanması, personel ihtiyaçlarının nüfus yoğunluğuna göre düzenlenmesi, sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi, fazla mesaide sözleşmeli olan olmayan ücret ayrımcılığının kaldırılması ve her 8 saate bir gün yasal iznin verilmesi, yaşlı, engelli ve hasta vatandaşlara hizmet vermek amacıyla ikametgâhlarına giden personelin ulaşım ve yemek sorunlarının çözülmesi gerekmektedir. TİS Görüşmelerinin devam ettiği bu süreçte Nüfus çalışanlarını iş yoğunluğuna, angaryaya, mobbinge karşı insanca çalışma koşulları için birlikte ortak mücadeleye çağırıyoruz.” denilerek mücadele çağrısı yapıldı.

YORUM EKLE

banner101

banner100