Kuruyan göl kenarında Cumhuriyet kutlaması

TEMA Vakfı Kars Şubesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamasını, farkındalık yaratmak için tamamen kuruyan Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti’nin bulunduğu alanda yaptı.

Kuruyan göl kenarında Cumhuriyet kutlaması
TEMA Vakfı Kars Şubesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamasını, farkındalık yaratmak için tamamen kuruyan Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti’nin bulunduğu alanda yaptı.

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Genç TEMA Topluluğu, Doğa ve Çevre Kulübü ve Çeviri Kulübü üyeleri TEMA Vakfı Kars İl Temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Ali Kırpık öncülüğünde tamamen kuruyan Kuyucuk Kuş Cenneti’nin bulunduğu alanda, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programında bir araya geldi. Kafkas Üniversitesi’nin temin ettiği otobüsle Kars’tan hareket eden öğrenciler, yolculuk boyunca kahramanlık türküleri seslendirdi. Ellerindeki Türk bayraklarıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı gönüllerince kutlayan öğrenciler, Kuyucuk’a vardıklarında gölün kurumuş halini görünce duygulandı.

Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti’nin, 2014 yılında yüzde 90’ının, 4 yıl geçtikten sonra ise yüzde 99’unun kuruduğunu dile getiren Prof. Dr. Kırpık, gölde konaklayan göçmen kuşların bölgeyi terk etmesinin hüznünü yaşadıklarını dile getirdi. Prof. Dr. Kırpık şöyle konuştu:

YALNIZCA ÇAMUR VAR


“Kuyucuk gölümüz hakikaten bir doğa harikası. 230’dan fazla kuş türünü barındırıyor idi. Bir yaşam alanı bozuluyor ve normalden kötüye doğru gidiyor ise bunu kuşlardan rahatlıkla görebilirsiniz. Nasıl, diyelim ki daha önceden gelen kuşlar gelmez oyduysa artık, kuş sayısı ve türü giderek azaldıysa bilin ki, o habitat ne olmuştur, bozulmaktadır. Bize bunu söyler kuşlar. Ama maalesef ilkini 2014 yılında yaşadık. 2014 yılında gölümüzün yüzde 90’ı kurumuştu. Ama 2018 yılında tamamı kurudu. Şu anda gölümüzün yüzde 99.9’u kurumuş durumda."

Prof. Dr. Kırpık, "Bizim Kars Valiliği'ne sunduğumuz raporda belirtilenler yerine getirilirse, göl seneye ve daha sonraki senelerde verimliliğini tekrar kazanabilirdi, ama maalesef belirttiğimiz şartlar halen yerine getirilmemiştir. Teknik ve bilimsel bir rapor bildirdik. Onlardan bir faaliyet bekliyoruz. Ama maalesef şu ana kadar bir gelişme olmadı. Göl kuruduğu için şu anda maalesef gölün zemininde sadece çamur görüyoruz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2018, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER