Korkunç iddia Meclis'te

Korkunç iddia Meclis'te
Gazetemizin “Çirkin Pazarlık” başlığıyla manşetten duyurduğu ve Kiraz'da yaşları 10'a kadar düşen kız çocuklarının para karşılığı evlendirildiği iddiaları CHP'li Atila Sertel tarafından Meclis'e taşındı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir’in Kiraz ilçesinde yaşları 10’a kadar düşen kız çocuklarının önce kaçırıldığı, sonra da para karşılığı evlendirildiği iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP’li Sertel, Kiraz örneğinden yola çıkarak Türkiye genelindeki erken yaşta evliliklerin araştırılması için Meclis Araştırması açılmasını da istedi.
Kiraz’da 20’ye yakın ailenin çocuklarının kaçırıldığına dair Emniyet’e başvurdukları ancak daha sonra şikayetlerini geri çektiklerini ifade eden CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Bu vahim iddiaların şüphesi bile son derece korkunç. Bakanlığın bu iddiaları araştırması ve kamuoyunu bilgilendirmesi şart. Bu iddialar gerçekse tüm sorumlular en ağır şekilde cezalandırılmalıdır” dedi.

PARA KARŞILIĞI EVLİLİK

Kızların küçük yaşta evlendirilmesinin hem yasalara hem de toplum ahlakına aykırı olduğunu vurgulayan Sertel, “Basına da yansıyan iddialara göre İzmir’in Kiraz ilçesinin özellikle Sırımlı ve Olgunlar köylerinde 18 yaş altı kızlar kaçırılarak para karşılığında evlendiriliyor. İddialara göre 15-16-17 yaşlarındaki kızlara talip gençler için erkek tarafın köyündeki muhtar, kızların ailelerine 8 bin TL’den başlayıp 18- 20 bin TL’ye kadar yükselen paralar teklif ediyor. Kızın ailesi kabul ederse anlaşıyorlar ancak kabul edilmemesi halinde kızlar kaçırılıyor. Kaçırılan kızlar, erkek tarafının evinde kalıyor. Yine iddialara göre bu süre zarfında da kızların aileleri ile uzlaşılması için çabalar sürüyor ve paralar bu görüşmelerde de teklif ediliyor. Köylerde dolaşan iddialara göre, kızların ailelerine gidenler ‘olan oldu, evlendirin kızınızı, namusunuz da temizlensin’ diyerek aileleri ikna ediyor” dedi.

İstismar yasasını hatırlattı

Kiraz İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne 2016 yılı içerisinde kızlarının kaçırıldığı iddiasıyla 20 ailenin başvuruda bulunduğunun, ardından 19’unun geri çekildi, bu yıl ise iki ailenin kızlarının kaçırıldığı iddiasıyla Kiraz İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne başvuru yaptıklarının altını çizen CHP'li Sertel, “Bu iddialar Kiraz’ın değil tüm Türkiye’nin sorunudur. İddialar yerinde araştırılıp gerçekler ortaya çıkarılmalı ve bu işi yapanlardan, yaptıranlardan hesap sorulmalıdır” dedi. Sertel, AKP iktidarı tarafından bir süre önce Meclis’e getirilen ve toplumun tepkisi karşısında geri çekilen “İstismar Yasası”nın bu tür olayları meşrulaştıracağını ve o yasa geçmiş olsaydı bu iddiaların asla cezalandırılamayacağını da sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2017, 09:54
YORUM EKLE

banner97

banner96