banner112

Kocaoğlu, 'Lafla peynir gemisi yürümüyor'

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Uzundere’deki iki etabın ardından Örnekköy'de de ilk temeli attı.

Kocaoğlu, 'Lafla peynir gemisi yürümüyor'

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Uzundere’deki iki etabın ardından Örnekköy'de de ilk temeli attı. Kentsel dönüşümde kuyumcu terazisinden daha hassas bir şekilde herkese hakkını verdiklerini öne süren Aziz Kocaoğlu, merkezi hükümetin dönüşüm uygulamalarını eleştirdi. Kocaoğlu, "Hazine arazileri üzerine siteler yaparak, inşaatını yandaşa verip onu vatandaşa satmasını sağlamaktan başka bir şey yapmadılar. Ama mikrofonu eline alıp meydana çıkınca, at at at! Bu iş atmakla olmuyor. Lafla peynir gemisi yürümüyor" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Uzundere 2. etabın temel atma töreninden sonra Örnekköy’de de ilk etabın temelini attı. Tören sonrasında hak sahipleri ve bölge halkının katıldığı bir iftar daveti verildi. Kocaoğlu, kentsel dönüşüm projelerinde kuyumcu terazisinden daha hassas bir çalışmayla herkese eşit davrandıklarını ve herkese hakkını verdiklerini belirterek, şöyle dedi:

"Kimse mahallesinden, komşusundan ayrılmıyor. Bölgenin alt yapısını biz yapıyoruz, tapuları biz veriyoruz. Bütün buradaki gayrimenkulün tapusu İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde. Mal sahipleri müteahhidi görmüyor, tanımıyor. İhaleye de biz çıkıyoruz. En yüksek, hesaplı fiyatı verene teslim ediyoruz. Kontrat yapıyoruz, inşaatı biz denetliyoruz. Vatandaşla müteahhidi karşı karşıya getirmiyoruz. Her ikisine karşı sorumlu, hakim, hakem, hakkı hukuku koruyan biziz. Ve biz bu dönüşümü yaparken bir kuruş rant istemiyoruz. Ne servet çıktıysa, müteahhidin ihalede verdiği paranın üzerinde ne kaldıysa, bunun hepsi tapu sahiplerinindir ve böyle devam edecektir. Bize ne kalacak biliyor musunuz? Hemşehrilerimizi çoluğuyla, çocuğuyla çarpık yapıda oturtmaktan kurtarmak, sağlam binalara taşımak ve hep birlikte huzur içinde yaşamalarını sağlamak.. Bundan büyük rant olur mu? Bundan büyük kazanç olur mu?"


'LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMÜYOR'


Kocaoğlu, hükümetin kentsel dönüşüm anlayışını eleştirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kentsel dönüşüm adı altında çeşitli uygulamalar yapılıyor. Bir tane bina yıkıp yerine bir tane sağlam bina yapmadılar bugüne kadar. Hazine arazileri üzerine siteler yaparak, inşaatını yandaşa verip, onu vatandaşa satmasını sağladılar. Ama mikrofonu eline alıp meydana çıkınca, at at at! Atmakla olmuyor. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Bir defa insana, toprağa, havaya, suya rant olarak bakmayacaksın. Ülkeyi yönetiyorsun, kenti yönetiyorsun. Kendini o ülkeye, o şehre vakfetmek zorundasın. Bunu yaparken rant peşinde koşmayacaksın. Eğer 'ben siyaset yapacağım kentime, ülkeme, vatandaşıma hizmet edeceğim' diyorsan, paradan-puldan, çıkardan, ahbap çavuş ilişkisinden damat, enişte, bacanak işinden elini ayağını çekeceksin. Ülke için çalışacaksın. Biz atamızdan, büyüklerimizden böyle gördük. Böyle devam edeceğiz."

'İSTANBUL’U SİZ KATLETTİNİZ'


Mavişehir'de, planını Çevre Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı yerlerde alüvyonların üstüne, denizin dibine 30 katlı binaların dikildiğine dikkat çeken Karşıyaka Belediye Başkanı Akpınar,  "Ankara’daki beyler yaptı. 'İstanbul’u katlettik' dediler. Kim katletti İstanbul’u? Biz mi? Hayır siz katlettiniz. Şimdi söz sırası bizde. Madem bu ülke kötü yönetiliyor, sandık önümüze geldi. Söz sırası sizde. Geçmişte hangi siyasi partiyi desteklediyseniz destekleyin, bugün geleceğimizi oylayacağımızı kafamıza kazıyalım. İki dudak arasındaki kent ve ülke yönetiminde, her yer Mavişehir sahili gibi olur. Aziz Kocaoğlu’nun yaptığı kıyı kenarı düzenlemesinde, bir gün bu beylerin yalılarını görebiliriz. İstanbul’u yaptınız ama İzmir’i yapamayacaksınız, yaptırmayacağız" diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2018, 11:31
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100