banner112

Kani Beko; 'Darbe değil demokrasi istiyoruz'

Kani Beko; 'Darbe değil demokrasi istiyoruz'
DİSK Yönetim Kurulu adına DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada, "darbe değil demokrasi" istediklerini söyledi.

Beko yaptığı yazılı açıklamada, DİSK olarak bir yıl önce, 15 Temmuz 2016'da yaşanan askeri darbe girişimini bir kez daha lanetlediklerini dile getirerek, "darbeciler tarafından katledilen yurttaşları" saygıyla andıklarını vurguladı.

Halk egemenliğine karşı girişimler olan darbelerin, demokrasiye ve işçi haklarına verdiği zararların bilincinde olmanın, demokrasiye ve özgürlüklere kast eden her türlü darbeye ve diktaya karşı mücadele etmenin işçi sınıfının önemli bir görevi olduğunu dile getiren Beko, DİSK’in darbelerden ve baskı rejimlerinden en büyük zararı görmüş, faaliyetleri durdurulmuş ve yöneticileri darbeciler tarafından idamla yargılanmış bir işçi örgütü olduğunu belirtti.
Beko, DİSK olarak 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle darbecileri bir kez daha lanetlediklerini darbenin aydınlatılması ve tüm sorumluların hesap vermesi talebini dile getirdiklerini ifade etti.

Beko açıklamasında şöyle dedi:“15 Temmuz günü halka silah sıkanlar, halk iradesinin cisimleştiği TBMM'yi bombalayanlar kadar, onlara bu emri verenlerin, darbenin merkezinde olduğu söylenen FETÖ yapılanmasını besleyenlerin, destekleyenlerin, ayrımsız-kayıtsız şartsız hesap vermesi gerekmektedir.

"15 Temmuz darbe girişiminde yitirdiğimiz yurttaşlarımız için adalet, siyasetten bürokrasiye tüm sorumluların adil bir yargılama süreci sonunda hesap vermesiyle sağlanabilir.

"Bu vesileyle, askeri darbelerin panzehirinin gerçek bir demokrasi, adil bir hukuk devleti, örgütlenme ve ifade özgürlüğü, güçler ayrılığı ilkesi, güçlü bir parlamenter demokrasi olduğunun altını bir kere daha çiziyoruz.”
Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2017, 15:48
YORUM EKLE

banner97

banner96