Kale Pratt'ta işçi kıyımı

İzmir Gaziemir Serbest Bölge'de F-35 savaş uçaklarının parçalarını üreten Türk Kale Grubu ile Amerikan ortağı Pratt&Whitney’e ait fabrikada, 50'nin üzerinde işçi sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldı. Fabrika içerisindeki işçiler, işten çıkartmalara tepki olarak öğleden sonra iş bıraktı.

Kale Pratt'ta işçi kıyımı

Haber/ Bilge Can Ünbal Yılmaz

450 işçinin çalıştığı Kale Pratt fabrikasında Birleşik Metal İş Sendikası örgütlenme çalışması başlattı. Sendikaya üye olan 50'nin üzerinde işçi Kale Pratt yönetimi tarafından işten çıkarıldı. İşten çıkarılan işçilere destek olan fabrika içerisindeki işçiler iş bırakma eylemi yaptı. İşten çıkarılan işçiler için hukuki mücadele başlatılırken, Birleşik Metal İş Sendikası’nın "sendikanın tanınması ve işten atılan işçilerin geri alınması" talebiyle fabrika önünde mücadeleyi sürdüreceği öğrenildi.

Birleşik Metal İş Sendikası’ndan açıklama

Birleşik Metal İş Sendikası’nın sürece dair yayınladığı açıklama şu şekilde:

İzmir Gaziemir Ege Serbest Bölge’de Türk Kale Grubu ile Amerikan Pratt&Whitney ortaklı ve ağırlıklı olarak F-35 savaş uçaklarının motor parçalarının üretildiği Kale Pratt&Whitney Uçak Motor Sanayi fabrikasında çalışan işçiler sendikamıza üye oldular. Uzunca süredir örgütlenme çalışmalarını yürüttüğümüz işyerinde işçilerin sendikamıza üye olmaya başlamasının ardından işyeri yönetimi işçi çıkarmaya başladı. Bugün sabah önce 4 üyemiz işten çıkarılmıştır. İşten çıkarma baskısının sürdüğü işyerinde son olarak işten atılan sendika üyesi işçi sayısı 7’ye yükselmiştir. İşten çıkarmaların işçilerin sendikalaşmasına engel olmak, işçileri korkutmak ve kararlarından vazgeçirmek amaçlı olduğunu biliyoruz. Kale Pratt&Whitney yönetimi, bir yandan sendika üyesi işçileri işten çıkarıyor, diğer taraftan sendikanın yeterli çoğunluk sağlamasını önlemek için işyerine SGK kayıtlarında yeni işçi girişi yapıyor. Kale Pratt&Whitney, bir yandan sendikalı işçileri işten atılıyor, diğer yandan sayıyı yükseltmek için kağıt üzerinde işçi girişi yapıyor. Bu tam boy hukuksuzluk, yasa kural tanımamazlıktır. Buradan hatırlatmak istiyoruz. Sendikaya üye olmak işçilerin anayasal hakkıdır. Şirket yönetimi, şirketin Amerikan ortaklı olması ya da savunma sanayinde savaş uçağı parçası üretiyor olması nedeniyle işçilerini sendikasız çalıştırma hakkına sahip olduklarını düşünüyor olabilirler. Kale Pratt&Whitney de Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve yasalarına tabi olan, uluslararası sözleşmelerin bağlayıcılığı altında bulunan bir şirkettir. Kale Pratt&Whitney işçileri de tüm işçiler gibi sendikalaşma hakkına sahiptir. Şu anda Kale Pratt&Whitney’de bu hak engellenmektedir. Bu açık suça sessiz kalmayacağız. Şirket yönetimini bu hatadan dönmeye davet ediyoruz. Aksi takdirde üyelerimizin maruz kaldığı hukuksuzluğa karşı ulusal ve uluslararası düzeyde mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Kale Pratt&Whitney işçilerinin de bu kararlılıkta olduğunun altını çiziyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2020, 15:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 9 ay Önce

Insanların bu yoklukta ne guzel işleri var niye ona buna alet olup düzenini bozar anlamakta güçlük çekiyorum.sendikalara karşıyım.krizden başka bi ise yaramıyorlar.bu bütün dünyada böyle.

banner97

banner96