Kale Pratt'ta işçi kıyımı devam ediyor

İzmir Gaziemir Serbest Bölge'de F-35 savaş uçaklarının parçalarını üreten Türk Kale Grubu ile Amerikan ortağı Pratt&Whitney’e ait Kale Pratt Whitney fabrikasında işçi kıyımı devam ediyor. Üç gün içerisinde 94 işçi işten çıkarıldı.

Kale Pratt'ta işçi kıyımı devam ediyor

Haber/ Bilge Can ÜNBAL YILMAZ

İzmir Gaziemir Serbest Bölge'de F-35 savaş uçaklarının parçalarını üreten 450 işçinin çalıştığı Kale Pratt Whitney Fabrikası’nda Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal İş Sendikası örgütlenme çalışması başlattı. Kale Pratt Whitney yönetimi sendikaya üye olan işçileri çeşitli gerekçeler göstererek işten çıkartı. 3 gün içerisinde 94 işçi işten çıkartılırken, işten çıkarılan işçiler fabrika önünde ve Gaziemir Serbest Bölge girişinde direnişe başladı. 

Ali Çeltek: Mücadeleye devam edeceğiz

 Birleşik Metal İş İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek yaşanan süreçle ilgili bilgi vererek, ” İşten çıkarılan işçi sayısı 94’de ulaştı. Arkadaşlarımız geceden sabaha birer ikişer kişi olarak işten çıkarılıyor. İşten çıkarılan işçilerin serbest bölgeye giriş kartları iptal edilmeye başlandı. O nedenle hem fabrika önünde hemde Gaziemir Serbest Bölge girişinde direnişe başladık” diye konuştu. Çeltek sendikalı olmanın en temel Anayasal hak olduğunu hatırlatarak,”Mücadeleye devam edeceğiz. Herkezi Kale Pratt Whitney işçileriyle dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2020, 13:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selçuk Halk
Selçuk Halk - 2 ay Önce

Kalepratt& whetney çalışılanlarının haksız olarak işten çıkarılmalarını esefle kınıyorum.hemen vakit kaybetmeden anayasal haklarını kullanarak iade davası açmalarıñı tavsiye ediyorum Allah yardımcınız olsun.

ramazan ekiz
ramazan ekiz - 2 ay Önce

8 seneye yakin ve hic biryuzkizartici ve is ahlakina aykiri bir durumum soz konusu olmadan calistigim kale pratt whitney firmasindan birlesik metal is disk sendikasina uye oldugum icin 29.maddeden isten atildigimi gecenin bir yarisi sms ile ogrendim gece demeden gunduz demeden emek verdigimizis arkadaslarimizla bu sekilde kapinin onune konduk mucadelemizi sonuna kadar surdurup anayasal hakkimizi sonuna kadar kullanacagiz

SIRADAKİ HABER