Kale Pratt işçileriyle dayanışma çağrısı

İzmir'de sendikaya üye oldukları için işten atılan Kale Pratt&Whitney işçilerinin mücadelesi sürüyor. Birleşik Metal-İş, işçiler için 25 Şubat Salı günü düzenleyecekleri eyleme katılım çağrısı yaptı.

Kale Pratt işçileriyle dayanışma çağrısı

İzmir Gaziemir Ege Serbest Bölge’de Türkiyeli Kale Grubu ile Amerikalı Pratt&Whitney ortaklı ve ağırlıklı olarak F-35 savaş uçaklarının motor parçalarının üretildiği Kale Pratt&Whitney Uçak Motor Sanayi fabrikasında çalışan işçiler, Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için işten atıldı. 

Yasa tanımazlıktır

Evrensel'deki habere göre, işten atılan işçiler direnişe geçerken, Birleşik Metal-İş tarafından yapılan açıklamada, “Kale Pratt&Whitney yönetimi, bir yandan sendika üyesi işçileri işten çıkarıyor, diğer taraftan sendikanın yeterli çoğunluk sağlanmasını önlemek için işyerine SGK kayıtlarında yeni işçi girişi yapıyor. Bu büyük bir adaletsizlik, hukuksuzluk, yasa kural tanımazlıktır” denildi. Açıklamada, “Sendikaya tahammül edemeyen; işverene yasaları ve Anayasa’yı hatırlatmak için, bu yasa tanımaz ve insanlık dışı tutum karşısında sessiz kalmayacağımızı haykırmak için düzenlenecek  eylemde herkesi dayanışmaya davet ediyoruz” çağrısı yapıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER