banner109

Kadınlardan güvenceli iş çağrısı

İzmir Kadın Platformu (İKP) kadınların iş hayatında yaşadığı zorluklara dikkat çekti. KHK ile işten çıkarılan kadınlar, sağlık çalışanı kadınlar, işçi kadınlar hep bir ağızdan Konak’ta hakları için mücadele çağrısı yaptı.

Kadınlardan güvenceli iş çağrısı

Haber / Didar DEMİRCİ

İzmir Kadın Platformu (İKP), güvenceli iş, güvenli gelecek diyerek Konak’ta basın açıklaması yaptı. Hayatın her alanında varlık gösteren kadınların hakları için çağrıda bulunan İKP üyeleri, öte yandan bu zamana kadar çeşitli gerekçelerle işlerinden olan kadınlara da söz hakkı vererek hatırlatma yaptı. Konuya ilişkin İKP adına basına açıklama yapan Genel İş İzmir 7 Nolu Şube Üyesi ve İşyeri Temsilcisi Berrin Burakçı, “8 Mart’a giderken sendika hakkı, iş güvencesi, emeği, onuru için mücadele eden kadınlar olarak buradayız. İzmir işçi ve emekçi kadınların mücadele dinamiği olan bir şehir. Bu bir yılda nasıl ki kadına yönelik şiddet, kadın cinayetlerine, çocuk istismarına, adaletsiz yargı kararlarına, çıplak arama ve gözaltı gibi onurumuza yönelik saldırılara, İstanbul Sözleşmesinin kaldırılmak istenmesine karşı haklarımız ve hayatlarımız için alanlardaysak; Sendika hakkı, toplu iş sözleşmesi hakkı, güvenceli iş ve güvenceli gelecek için de alanlardaydık. Sömürülmediğimiz, ucuz iş gücü olarak görülmediğimiz, krizde ilk kapı önüne konulmadığımız eşit ve özgür yarınlar için mücadelemiz de dayanışmamız da sürüyor, sürecek” dedi. Açıklamanın devamında SF Tekstil’de sendikalaştıkları için işten çıkartılan kadın işçiler, İzmir Büyükşehir Belediyesinde Kod 29’la işten çıkarılan kadın işçiler, KHK ile işten çıkarılan kadın işçiler ve sağlık emekçisi kadınlar söz alarak yaşadıklarını paylaştı.

Basın açıklamasının sonunda güvenceli iş ve güvenceli gelecek için her alanda mücadele edeceklerini duyuran İKP üyeleri, haksız ve adaletsiz şekilde işten çıkarmaların son bulmasını, Kod 29’un kaldırılmasını talep etti.

YORUM EKLE

banner97

banner96