JES iptaline keşkekli kutlama

İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Orhanlı Köyü sakinleri, yaşam alanlarına yapılmak istenen jeotermal enerji santrali (JES) projelerine karşı zafer kazandı. Köylülerin açtığı davada, üç alana yapılacak JES projesinin ruhsatını iptal edildi.

JES iptaline keşkekli kutlama

Haber / Gökçe Adar Çubukçıoğlu

İzmir Seferihisar’da bulunan Orhanlı Köyü, bölgede hayata geçirilmesi planlanan jeotermal enerji santrali (JES) projeleri, jeotermal sondaj kuyuları ile yardımcı kaynak olarak rüzgar enerji santrali (RES) ve güneş enerji santrali (GES) projeleriyle 2 yılı aşkın süredir yaşam alanlarını korumak için hukuki olarak mücadele ediyor. 2 bin 107 jeotermal işletme ruhsat alanı, 2bin 150 jeotermal arama ruhsat alanı ve bin 586 jeotermal arama ruhsat alanına karşı İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün davacı, Doğa Derneği ve Orhanlı Köyü Derneği'nin müdahil olduğu davalarda mahkeme üç alanın ruhsatını iptal etti. Bölge halkı, zaferini köy meydanında zeybekler gösterisi ve keşkek eşliğinde kutladı.

Orhanlı Köyü Kültür, Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Hasan Tahsin Akçil, “Köyümüz üreterek yaşayan ve yediden yetmişe kültürünü devam ettiren bir köy. Kadim üretim havzası olan köyümüz için kurdu kuşu doyuran zeytinlikler, aynı zamanda temel bir geçim kaynağı. Binlerce yıldır kadim yöntemlerle yaşıyoruz ve bu yöntem aynı zamanda ekosistemleri ve biyolojik çeşitliliği koruyor. Zeytin ağaçları yoksa, biz yokuz. Kurdun, kuşun, bizim hakkımız için jeotermal istemiyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2022, 16:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100