İzmir Otogarı, Ana Transfer Merkezi'ne dönüşüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin otogar için düzenlediği ulusal mimari proje yarışması sonuçlandı.

İzmir Otogarı, Ana Transfer Merkezi'ne dönüşüyor

74 proje arasından birinci seçilen proje yeşil alan miktarı, kentlinin kullanımına açık kamusal mekanları ve enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanacak olması ile ön plana çıkıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bornova Işıkkent’teki otogarı ana transfer merkezine dönüştürmek için düzenlediği iki aşamalı ulusal mimari proje yarışması sonuçlandı. 74 projenin başvurduğu ve 8 projenin ikinci aşamaya kaldığı yarışmada Yüksek Mimar Nurbin Paker, Yüksek Mimar Hüseyin Kahvecioğlu, Yüksek Peyzaj Mimarı Damla Turan, Mimar Hatice Ersoy, Yüksek Mimar Elçin Kara Vatansever, İnşaat Yüksek Mühendisi Bahadır Özcihan’dan oluşan ekibin hazırladığı proje birinci seçildi.   

Çevre dostu proje

155 bin 200 metrekarelik alanda hayata geçirilecek proje yeşil alan miktarı, simgesel bir yapı barındırması, kentlinin kullanımına açık kamusal mekanları ve ana transfer merkezinin enerji ihtiyacının yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanacak olması ile ön plana çıkıyor. Terminal yapısı otobüs hareket alanını, park ve bekleme alanlarını kuşatarak gizliyor ve dış çeperinde ise kamusal kullanıma açık alanlar oluşturuyor. Çok işlevli içeriği ile kentle zengin bir ilişkinin kurulmasının hedeflendiği projede alanın merkezinde zeytinlik bulunuyor. Böylelikle otobüs ile gelen ve giden yolcular büyük bir zeytin bahçesinde karşılanacak ve uğurlanacak. Bu alan aynı zamanda afet durumlarında toplanma ve geçici barınma alanı olarak da kullanılabilecek. Enerji etkin tasarım ile g& uuml;n ışığı kullanımı, doğal havalandırma, güneş kontrolü, gri su ve yağmur suyu kullanımı, güneş enerjisinden yararlana, topraktan ısı enerjisi elde etme uygulamalarıyla ana transfer merkezinin enerji ihtiyacının yenilenebilir enerji kaynaklarından kullanılması sağlanacak. 

Projede yolcu terminali, otel, hostel, ticari birimler, kafe, restoran, büfe, sergi ve gösteri alanları, ofis bölümleri, kamusal hizmet noktaları, bakım-onarım alanları, kent meydanı, Metro  ve YHT bağlantıları, 850 araçlık otopark, 250 araçlık otobüs ve minibüs otoparkı ile kent içi ulaşım bağlantıları bulunuyor. 

Ekim ayında düzenlenecek kolokyumda yarışmaya katılan tüm projeler sergilenecek ve ödül töreni yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2020, 15:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
metin bora
metin bora - 8 ay Önce

nereye yapılacak yazılmamış. bide metro yapsanız iyi olur. servislerden bıktık.

filiz kardelen
filiz kardelen - 8 ay Önce

harika olur bir de şu otobuz servislerinden kurtulsak

Yusuf Çamurcu
Yusuf Çamurcu - 8 ay Önce

İşim gereği bircok ildeki otogara ugrama sansi yakaladim.Acik ve net sehirin buyuklugune oranla en kotu otogar İzmir e ait.Turkiye nin 3 uncu buyuk şehrine yakismayacak bir terminal

erdal akyol
erdal akyol - 8 ay Önce

Henüz İzmir - Giresun - İzmir otobüs yolculuğumu yapmış birisi olarak söylüyorum:
İzmir'den Doğu Karadeniz'e kadar olan hat üzerindeki tüm büyük şehir otogarları dökülüyor. Hele İzmir ve Ankara. İsimlerinden utanmalılar. Giriş, çıkış, tuvaletleri, özel araçlarla yaklaşım, her şey ama her şey... Rezalet. Anlamıyorum. Niye havaalanları gibi yapılamıyor. Turşu bidonları yüzünden mi? Hava taşımacılığına nasıl özel denetimler ve kurallar getirilmişse kara taşımacılığında da olmalı. Belli bir istiab haddi mesela. Nakliye mi seyahat mi? Bu ayrımı yapabilecek kurallar kesinlikle şart.
Umarım bu projeyi yapan mimar arkadaşlar/kardeşler otogarları ziyaret etmiş ve buna göre proje geliştirmişlerdir. Yoksa, hayatında otobüs garajı sadece bir projeden ibaretse hiç bulaşmaması daha hayırlı olurdu.

banner97

banner96