banner112
banner111

İzmir'in AKM'si polisin mi olacak?

İzmir'in alternatifsiz en büyük kültür ve sahne sanatları merkezi olan Konak'taki Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'ne devredileceği iddia edildi.

İzmir'in AKM'si polisin mi olacak?

Haber / Murat Ervin

Türkiye'nin üçüncü büyük kenti İzmir'de denize nazır konumdaki Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM), İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne devredileceği iddia edildi. Konuyla ilgili tarafların daha önce bir kez görüşme yaptıkları, fakat henüz resmi bir işlemin gerçekleşmediği öğrenildi. Kentin en merkezi konumunda olan, 652 ve 624 kişilik 2 büyük salonu, 340 kişilik tiyatro salonu ve 800 kişilik resepsiyonların yapılabileceği geniş fuayeler ile resim, seramik, heykel sergilerinin yapılabileceği 470 metrekarelik sanat galerisi bulunan AKM, metro, tramvay, vapur ve otobüs gibi tüm toplu ulaşım araçlarının da kesişme noktasında bulunuyor.

KİRALAMA YAPILMIYOR

Öte yandan salon tahsisi için AKM'yi aradığınızda artık salon tahsisi yapılmayacağının da söylenmesi söz konusu iddiaların doğru olabileceğini düşündürüyor. Ulaştığımız kimi tiyatro sanatçıları da AKM'de sergileyecekleri tiyatro gösterileri için yer tahsisi yaptıramadıklarını belirtti. Tiyatrocular, AKM içindeki bazı çalışanların da kendilerine binanın emniyet müdürlüğü olacağı yönünde söylemlerde bulunduklarını aktardı.    

5 OCAK'TA 42 YAŞINDA

Ege Üniversitesi'ne bağlı olan Atatürk Kültür Merkezi'nin projelendirilmesi ve yapımı, Rektör Prof. Dr. Yusuf Vardar zamanında başlatılmış, Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı, Ege Üniversitesi Yardım Derneği, Milli Piyango İdaresi, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye İş Bankası Genel Müdürlüğü'nün maddi katkılarıyla 5 Ocak 1980 tarihinde açılmıştı. Merkezde gerek Ege Üniversitesi'nin gerekse Ege ve İzmir yöresinin bilimsel ve sanatsal etkinlikleri düzenleniyordu. Binada, 652 ve 624 kişilik 2 büyük salon, 340 kişilik tiyatro salonu ve 800 kişilik resepsiyonların yapılabileceği geniş fuayeler ile resim, seramik, heykel sergilerinin yapılabileceği 470 metrekarelik sanat galerisi de bulunuyor. Murat ERVİN

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2021, 10:36
banner123
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kskli
Kskli - 8 ay Önce

Izmirde hangi sanat yapiliyor. Belediyenin bitmeyen operasi sanat merkezi olsun izmirde kim gidecekse artik. Izmir kasaba kültürlü bir yer. Kitap gazete satilmiyor bu kentte.

SIRADAKİ HABER

banner101

banner100