banner135

İzmir'de gevreğe zam geldi!

İzmir'de gevrek fiyatlarına zam geldi. İzmir Pide ve Gevrek İmalatçıları Esnaf Odası'na bağlı esnaf artık gevreği 5 TL'den satacak.

İzmir'de gevreğe zam geldi!

Yusuf TOMRUK - Gıda sektöründe artan maliyetler gösterilerek yapılan zamların arkası gelmiyor. Son olarak 1 Aralık'tan itibaren zam gelmesine kesin gözle bakılan ekmekten , önce gevreğe zam geldi. İzmir Pide ve Gevrek İmalatçıları Esnaf Odası yaptığı komisyon toplantısında esnaftan gelen talebe olumlu yanıt verdi. Böylelikle yapılan yüzde 25'lik zam sonrası İzmir'de gevrek, boyoz, yumurta ve peynirin tanesi 5 TL'ye satılacak. Zam 21 Kasım Pazartesi'den itibaren geçerli olacak. Öte yandan İzmir'de pek çok fırın ve zincir unlu mamülcü çok daha fahiş fiyatlardan gevrek, boyoz ve unlu mamüller satmaya devam ediyor. Özellikle iş yerlerinin yoğun olduğu Konak bölgesinde 6 liradan aşağıyla gevrek bulmak zorlaşıyor. ERİŞEN: ZAM NE ESNAFI NE DE TÜKETİCİYİ MUTLU EDİYOR
Oda Başkanı Şükrü Erişen, un ve yağ başta olmak üzere gevrek üretimindeki girdilerin çok büyük oranlarda zamlandığına işaret ederek, “Böyle bir fiyat düzenlemesinin yapılması konusunda üyelerimizin yoğun talebi vardı. Oda başkanı olarak bir süre bu taleplere göğüs gerdim ancak sonunda zam kaçınılmaz oldu. Gevreğin fiyatının daha yüksek bir rakamda olmaması için çabaladık ve 5 lirada karar kılındı. Gevrek imalatçılarına da İzmirli vatandaşlarımıza da hayırlı olsun.Gevrek; zengin, fakir, işçi, memur, öğrenci her zümrenin ulaşabileceği, doyurucu ve ilimizde severek tüketilen bir gıda. Bir yandan maliyetler karşısında ezilen esnafımızı düşünürken bir yandan da alım gücü düşen vatandaşımızı göz ardı etmemeye çalışıyoruz. Bu aşamada, zam kararı alırken ciddi anlamda zorlanıyoruz. Ancak artan maliyetler, faturalar, işçilik ücretleri  göz önüne alındığında zam kaçınılmaz bir durum oluyor. Enerji maliyetleri başta olmak üzere, hammadde zamları, işçilik ücreti, vergi, sgk derken esnafa kar kalmıyor. Esnaf kazancını maalesef faturalara yatırıyor. Elektrik ve doğalgaz faturaları boynumuzu büküyor.  Sonuç olarak alınan zam ne esnafı mutlu ediyor ne de tüketiciyi.” dedi.

İŞTE GÜNCELLENEN FİYATLAR

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2022, 17:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100