banner112
banner111

İzmir 'Çeşme Projesi'ne karşı tek ses 

Çeşme Turizm Projesi'ne karşı çıkan İzmirliler, Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. İzmirliler, Çeşme'nin bu projeyle talan olmasına izin vermeyeceklerini ifade etti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, “Son nefesime kadar koruyacağım. Göreceksiniz, doğamızı direne direne koruyacağız” diye konuştu.

İzmir 'Çeşme Projesi'ne karşı tek ses 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Yarımada Bölgesi’nde hayata geçirilmesi planlanan Çeşme Projesi’ne karşı yüzlerce İzmirli Cumhuriyet Meydanı’nda buluştu. Bilirkişilerin kamu yararına ve planlama ilkelerin uygun bulmadığı projeye karşı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in çağrısıyla gerçekleştirilen eyleme; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Doğa ve Çevre Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP’li belediye başkanları katılırken, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ege Çevre Platformu (EGEÇEP), İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu ve daha pek çok sivil toplum örgütü ile vatandaşlar da alanda yer aldı. Eyleme katılan yüzlerce kişi, ‘Ranta teslim olmayacağız’, ‘Birleşe birleşe kazanacağız’, ‘Çeşme halkındır halkın kalacak', ‘Çeşme bizimdir bizim kalacak’ sloganları attı.

Çeşme'nin Ege için önemli olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir, 8 bin 500 yıldır kesintisiz insan yerleşimine ev sahipliği yapan bir şehir. Akdeniz’in en önemli liman kentlerinden biri. Burası ilk çağlardan bu yana dünyaya yön veren en önemli düşünürlerin, demokrasi gibi bugün eskisinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz sosyal inovasyonların doğduğu şehir. İzmir’i bir dünya şehri yapmak için başarmamız gereken tek şey onun kendi değerlerine inanmak, bu değerleri dinlemek ve dünyaya anlatmak. İzmir’e turist çekmek için Çeşme’nin kıyılarını, parsellerini yabancı sermayeye satmaya hiç gerek yok. Bu şehirde daha çok talana, yıkıma hiç ihtiyacımız yok. Çeşme, Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim belgesi ile bakanlıkça yapılan planlama çalışmaları, ne yazık ki İzmir’in tüm değerlerini tehdit ediyor. Şunu çok iyi öğrendik ki yerel yönetimleri, yerel ekonomiyi korumayan hiçbir turizm projesi başarıya ulaşamıyor” dedi.

'SON NEFESİME KADAR'
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin konuyla ilgili itiraz davalarına devam edeceğini söyleyen Soyer, “Çeşme projesi, İzmir’in kimyasına, aklına, ruhuna aykırıdır. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu projeye karşı yürütülen tüm kurtuluş süreçlerine müdahil oldu, bundan sonraki süreçte de yeni dava açmaya devam edeceğiz. Burası kimsenin babasının çiftliği değil. Şunu herkes bilsin, İzmir’in madencilere bırakacak tek bir zeytin ağacı, ranta kurban edilecek tek bir metrekare kıyısı yoktur. Seferihisar’a, Selçuk’tan Kiraz’a ve Çeşme’ye kadar İzmir’in her bir karış toprağı korumamız altındadır. Bir belediye başkanının asli görevi görev yaptığı şehrin her bir karış toprağını korumaktır, son nefesime kadar koruyacağım. Göreceksiniz, doğamızı direne direne koruyacağız” diye konuştu.

'HER YERDEYİZ'
AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ’a seslenen CHP Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Ey Hamza Dağ, her konuda konuşuyorsun, İzmir ile ilgili en ufak bir konu olduğunda ağzını açmıyorsun. Çeşme projesi rant projesidir. Eğer sende tırnak ucu kadar İzmir sevdası varsa bu projeye karşı sende durursun. Bugün Cumhuriyet Meydanı’nı doldurduk. Akıllarını başlarına alsınlar, eğer bu projeyi devam ettirirlerse Gündoğdu’da yüzbinlerle haykırırız. Her yerdeyiz! O gün geliyor, yakındır, az kaldın. Geliyor gelmekte olan. Hesabını soracağız, bilesiniz” dedi. Avukat Ömer Turgut Erlat da, “Bilirkişiler bu işlerin kamu yararına ve hukuka aykırı olduğunu tespit etti. İki ay önce karar geldi ama Danıştay’dan hala karar yok. Yargıyı derhal hukuka uygun karar vermeye çağırıyor, İzmir halkını da yaşam alanını korumaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2022, 15:35
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100